Gigantický čínský dalekohled je v provozu. V temném vesmíru bude hledat známky života
Výstavba obrovského čínského rádiového dalekohledu trvala několik let a nyní byl oficiálně zahájen jeho provoz. Toto největší zařízení svého druhu na světě bude vyhledávat mimozemský život ve vzdálených částech vesmíru.
Obrovská anténa rádiového teleskopu měří v průměru 500 metrů a pomůže nejen čínským vědcům nahlédnout do útrob hlubokého vesmíru a lépe poznat zdejší podmníky. Stavba gigantického zařízení v čínské provincii Kuej-čou trvala několik let a Čínu vyšla na 4,3 miliardy dolarů, přičemž výzkum na něm budou provádět experti z celého světa.
Reflektor parabolické antény teleskopu se skládá ze 4 450 panelů trojúhelníkového tvaru. Během nedávného testu prý teleskop zaznamenal rádiové signály z objektu vzdáleného 1 351 světelných let od Země.
Zařízení s názvem FAST (Five hundred meter Aperture Spherical Telescope) je dvakrát citlivější než obrovský teleskop Arecibo v Portoriku. Tento teleskop je však mnohem menší a v průměru měří pouze 305 metrů. Z tohoto zařízení bylo v roce 1974 odesláno rádiové poselství lidstva do vesmíru.
Čínský satelit FAST byl částečně uveden do provozu již v roce 2016, ale jeho oficiální spuštění bylo zahájeno až nyní. Teleskop bude pátrat nejen po gravitačních vlnách, ale bude také detekovat rádiové signály z ostatních galaxií. Vědci očekávají, že díky novému teleskopu by mohli objevit až tisíc nových galaxií. Dále čtěte: (NASA poprvé potvrdila přítomnost parních gejzírů na povrchu Jupiterova měsíce).