Démon s rozeklaným jazykem byl nalezen na hliněné desce v knihovně asyrských exorcistů

 Záhady a tajemství 
15. ledna 2020 14:07 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Kresba démona na staré desce je neobvyklá Staatliche Museen zu Berlin
Na 2 700 let staré asyrské hliněné desce byla objevena prastará kresba démona, který měl způsobovat epileptické záchvaty. Kresby démona vyobrazeného s rohy, ocasem a hadovitým rozeklaným jazykem si v berlínském muzeu nikdy nikdo nevšimnul.

Deska pochází z knihovny rodiny exorcistů, kteří žili kolem 650 před Kristem ve městě Assur, které se nachází v současném severním Iráku.

Způsoboval démon epilepsii?

Deska je popsána klínovým písmem, které se ve své době vytvářelo lisováním trojúhelníkového hrotu do změkčené hlíny. Nápis popisuje léky na křeče, škubání a další nedobrovolné pohyby svalů, které Asyrové nazvali Bennu a nyní je odborníci interpretují jako symptomy epilepsie. Starověcí Asyřané si však mysleli, že Bennu byl způsoben působením démona.

Dánský vědec Arbøll byl první, kdo si všiml kresby na desce, ačkoli text byl vědcům znám po celá desetiletí. Díky značnému poškození desky je ale kresba špatně viditelná.

Starověcí Asyřané věřili, že epilepsie souvisí se šílenstvím a že oboje způsobuje démon. Kresby na hliněných deskách jsou vzácné a portréty démonů jsou dokonce ještě vzácnější. Tento specifický výkres je zobrazením skutečného démona namísto jiných srovnatelných kreseb, které obecně zobrazují figurku vytvořenou během rituálu k odstranění nemoci.

Pomohla přírodní medicína a zaříkání

Asyřané nerozlišovali mezi magií a medicínou a magické prostředky jako rituály a inkarnace byly používány spolu s prostředky, které by dnes byly považovány za lékařské, jako například používané lektvary, vnější masti a obvazy.

Lékaři tehdejší doby by léčili Bennu, tedy epilepsii, umístěním koženého amuletu kolem krku nemocného člověka, zahříváním různých přísad na horkém uhlí a nasměrováním výsledného kouře směrem k pacientovi. Méně častěji se léčivé směsi podávaly ústy nebo mazaly na nemocného. Dále čtěte: Vědci se domnívají, že díky objevu obřího těla živočicha vyřešili jednu z největších záhad.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město