Jedna z největších sladkovodních ryb na světě může být prvním druhem, který letos zanikne

 Země a Příroda 
16. ledna 2020 16:05 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Vzácný druh sedmimetrové ryby už nejspíš neexistuje Pinterest
V nové knize vědci vedeni Hui Zhangem z Čínské akademie rybářských věd ve Wu-chanu tvrdí, že jedna z největších sladkovodních ryb světa Psephurus gladius už jako druh vyhynula. Pokud se to potvrdí, bude tato krásná ryba prvním vyhynulým druhem na letošním seznamu.

Protože v zajetí neexistují žádní jednotlivci a pro případné znovuobnovení druhu nejsou konzervovány žádné živé tkáně, měla by být ryba považována za zaniklou podle kritérií Seznamu ohrožených druhů Mezinárodní unie pro ochranu přírody.

Tato čínská ryba byla působivé stvoření s velkým, vystupujícím čenichem. Tento nos dal rybě jedno z jejích přezdívek, v mandarínštině se jí říkalo Sloní ryba, jinak Veslonos čínský. Ta mohla růst až do délky 7 metrů a spolu s jeseterem a aligátorem tak šlo o největší sladkovodní rybu na světě.

Tyto ryby byly pravidelně loveny v řece Jang-c'-ťiang do 70. let. V roce 1981 byla na řece postavena přehrada, která rozdělila tuto rybí populaci na dvě části.

Obra vyhubil člověk

Přehrada tak zabránila rybám uvězněným pod ní plavat proti proudu k přítokům, kde se mohly třít. Tento druh byl v roce 1989 uveden na seznam jako jeden z nejvíce ohrožených druhů v Číně, ale ani to nezabránilo k postupnému vymírání této obrovské ryby, kterou nikdo neviděl už od roku 2003.

Vědci proto tvrdí, že ryba jako druh již vyhynula. Sledovali záznamy pozorování z roku 1981 a prováděli v letech 2017 a 2018 terénní průzkumy řeky jejích i okolních jezer. Našli 332 druhů ryb, ale žádnou Sloní rybu. Důkazy naznačují, že ryby proti proudu od přehrady nebyly schopné se rozmnožit v přirozeném prostředí. Druh postupně vyhynul, nejpozději v roce 2010, uvedli vědci.

Na základě důkazů lze tento druh s velkou jistotou prohlásit za vyhynulý, uvedli čínští vědci. Tato obrovská ryba tak bude s největší pravděpodobností prvním druhem na smutném letošním seznamu vyhynulých druhů. Dále čtěte: Vědci se domnívají, že díky objevu obřího těla živočicha vyřešili jednu z největších záhad.

Témata: ryby, druh, vyhynutí
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město