Obávaný žralok bílý opustil oblast Kapského města. Vyhnal ho ještě větší predátor

Velké bílé žraloky požírají kosatky
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
10. září 2019 07:28 / Internet
  2   0
Z oblasti okolo jihoafrického Kapského města zcela zmizel obávaný žralok bílý. Žraloci se v této oblasti hojně vyskytovali, ale během uplynulých 18 měsíců oblast zcela opustili. Vědci se domnívají, že za tím stojí kosatky, které se v oblasti nedávno objevily. Tato dravá velryba totiž na velké bílé žraloky s oblibou útočí.

Z mořské oblasti poblíž jihoafrického Kapského města prakticky zmizeli velcí bílí žraloci. Podle vědců se tak přihodilo v rámci uplynulých osmnácti měsíců, a proto se domnívají, že za jejich zmizením bude hejno kosatek, které se v oblasti nedávno objevilo.

Žraloci byli dosud největšími predátory žijícími v oblasti kolem Kapského města. Kosatky, které měří až devět metrů, je však rády loví, a proto se jim žraloci obloukem vyhýbají. Jakmile se v místě objeví kosatky, žraloci oblast rychle opustí. Vědci však uvedli, že přesná příčina jejich zmizení je zatím stále předmětem zkoumání.

V oblasti Kapského města se vyskytovalo velké množství žraloků bílých, ale nyní se jejich výskyt snížil na jednu čtvrtinu. Přímo v zátoce False Bay, kde se hojně vyskytovali, však nebyl od loňského roku spatřen ani jeden kus.

Vědci si zatím nejsou jisti, jaký dopad může mít odchod hlavního predátora z oblasti na místní podmořský ekosystém, ale existují obavy ohledně přemnožení invazivních druhů. Zátoka False Bay je známá tím, že zde žraloci vyskakovali nad hladinu a přitom lovili kořist. Toto chování nebylo nikde jinde na planetě známo.

V současné době panuje okolo jejich zmizení také několik dalších hypotéz jako například, že na vině je nadměrný rybolov, nebo že žraloci oblast opustili v souvislosti s klimatickými změnami. Jako nejpravděpodobnější se však jeví teorie spojená s výskytem kosatek v oblasti. Dále čtěte: (Jediná kosatka na Zemi umí opakovat lidská slova. Dravec prošel unikátním výcvikem).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu