NASA zveřejnila zajímavý výzkum. Naše planeta je zelenější než před koncem tisíciletí

Země je zelenější než před dvaceti lety
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
21. února 2019 07:25 / Internet
  76   0
Americká agentura NASA zveřejnila výsledky speciálního výzkumu, v rámci kterého analyzovala satelitní data. Tento nový výzkum naznačuje, že naše planeta je zelenější, než tomu bylo například před dvaceti lety. Hlavním důvodem je podle expertů změna v přístpu Číny a Indie k životnímu prostředí.

NASA zveřejnila výsledky dlouhodobé studie zemského klimatu a také vlivu člověka na zeleň na Zemi. Výsledky studie naznačují, že dochází ke zlepšení a naše planeta je zelenější než před koncem tisíciletí.

Za nárůstem zelených ploch na Zemi stojí podle odborníků zejména změna přístupu k životnímu prostředí ze strany Číny a Indie. Tyto země se totiž chtějí stát lídrem v oblasti ochrany životního prostředí. Například Čína zahájila ambiciózní program na sázení stromů.

Výsledky výzkumu také naznačují, že za větší zelení je také zúrodňování dříve mrtvých oblastí, na kterých se nyní obě země snaží udržet zemědělství. Tento jev byl poprvé zpozorován během 90. let, ale v té době se ještě experti nedokázali shodnout, zda se jedná o přirozenou nebo lidskou aktivitu.

„Čína a Indie jsou zodpovědné za jednu třetinu tohoto procesu, ale přitom obsahují jen 9 procent zemského povrchu pokrytého vegetací. Což je překvapivé zjištění vzhledem k tomu, jak se často mluví o degradaci půdy,“ uvedl jeden z autorů studie Chi Chen, který učí na Bostonské univerzitě.

Vědci vycházejí z dat satelitů MODIS, které každé místo na Zemi vyfotí čtyřikrát denně, a to po dobu 20 let. Díky velkému množství dat se vědci mohli přesvědčit, že toto zezelenání Země je skutečně způsobeno lidmi.

Klimatology i biology zajímá, jak se tento pozorovaný trend bude vyvíjet v budoucnosti – v současné době je zejména v Indii poháněný intenzivnějším využíváním spodních vod. Jakmile tyto zásoby vyschnou, může se pozitivní trend rychle obrátit.

Zdůrazňují ale současně, že tento nárůst množství zelené plochy nemůže vykompenzovat ztrátu přirozené zeleně v tropických oblastech, jako je Brazílie nebo Indonésie. Už jen proto, že z velké části ho tvoří přibývání zemědělských plodin, nikoliv přirozených, druhově bohatých ekosystémů. Dále čtěte: (Lidstvo čelí vážné krizi, přírodu likvidujeme závratným tempem).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Agresivní kočka se dá převychovat. Kárání ani fyzické tresty ale na ni rozhodně neplatí

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Zavřít reklamu