Německo zaznamenalo obrovský úbytek hmyzu. Nyní chystá kroky k jeho ochraně

 Země a Příroda 
01. března 2019 13:03 / Lukáš Bauer
  3
📷
3 fotografie v galerii
Hmyzu v Evropě rychle ubývá kvůli pesticidům Internet
Vědci v Německu před časem informovali o tom, že z jejich kraje závratnou rychlostí mizí hmyz, který je pro přírodu velice důležitý. Nyní politici v Německu chystají zákon, který se bude zabývat jeho ochranou. Hmyz je totiž nezbytný jako potrava pro ptactvo, stejně jako pro správné opylení rostlin.

V Německu se plánuje zákon pro ochranu hmyzu, jehož populaci decimuje používání pesticidů. Do projektu za záchranu hmyzu chce Německo insvestovat miliony eur, protože místní zákonodárci jsou přesvědčeni, že hmyz je pro přírodu nezbytný.

Plán na ochranu hmyzu předpokládá investici přibližně sta milionů eur každý rok a okolo dalších petadvaceti milionů na výzkum. Tento projekt zahrnuje také omezení stavby dálnic, zvýšení emisních světelných limitů a výraznou úpravu pravidel pro používání pesticidů.

Prosazení zákona předcházel vysoký počet podpisů, nezabránil mu ani odpor vlivné farmářské lobby, která prohlásila, že něco takového by mělo značný finanční dopad na celé odvětví. Vědci totiž prokázali, že v posledních letech v Německu hmyzu prudce ubývá. V současnosti je ho jen čtvrtina množství oproti roku 1989 a 39 % druhů v posledních dvou letech vyhynulo.

Ministryně Schulzeová navrhuje, aby bylo do roku 2023 úplně zakázáno používání herbicidu glyfosát. Schulzeová, která je členkou Sociálnědemokratické strany (SPD), ale možná bude mít potíže přesvědčit k přijetí zákona své vládní partnery, křesťanské demokraty (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Ti ovládají klíčové ministerstvo zemědělství a tradičně hájí zájmy farmářů.

Ministryně zdůrazňuje, že ochranou hmyzu „budeme chránit především sami sebe“. Hmyz opyluje stromy a rostliny a jeho klesající počet tak ohrožuje produkci potravin, ale i zdroje potravy ptáků, vysvětluje závěrem německý Local. Dále čtěte: (U záhadné ryby z antarktických vod vědci objevili zcela unikátní adaptaci).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím