Z dávno archivovaných dat vědci zjistili překvapivé informace o atmosféře Země

Atmosféra Země podle nových zjištění sahá mnohem dále, než se předpokládalo
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
03. března 2019 14:06 / Internet
  16   0
Během analýzy dat z vesmíné sondy SOHO vědci zjistili, že atmosféra Země sahá až k Měsíci. Experti k tomuto závěru došli poté, co znovu analyzovali již archivovaná data. Nové zjištění může mít význam při zkoumání exoplanet, tedy planet mimo naši sluneční soustavu.

Vědci se již delší dobu domnívají, že atmosféra naší planety sahá mnohem dále, než se dříve předpokládalo. Podle nové analýzy již archivovaných dat ze sondy SOHO však konečně existují důkazy o tom, že atmosféra sahá až k Měsíci.

Podle expertů se jedná o paprsky, které sahají až k Měsíci. Takzvaná geokoróna je tenké mračno atomů vodíku a je součástí vnějšího pláště planety. Podle výsledků analýzy tak geokoróna sahá až do vzdálenosti 630 tisíc kilometrů.

„Měsíc prolétá zemskou atmosférou. Nebyli jsme si toho vědomi, dokud jsme neoprášili pozorování učiněná před dvěma desetiletími sondou SOHO,“ uvedl v prohlášení vedoucí autor zmíněné vědecké zprávy Igor Baljukin z moskevského Institutu kosmického výzkumu.

Sonda SOHO je sluneční a heliosferickou observatoří Evropské kosmické agentury (ESA). Mise byla zahájena v rámci společného projektu NASA a ESA v prosinci roku 1995.

Tým vědců nyní analyzoval stará data z archivu SOHO a výsledky měření ultrafialového záření ukazují, že sluneční záření reaguje s atomy vodíku v geokoróně. O existenci geokoróny přitom vědci vědí již dlouhou dobu.

Vůbec poprvé geokorónu vyfotografovali z povrchu Měsíce v roce 1972 astronauti mise NASA Apollo 16 . Tehdy se ještě předpokládalo, že její dosah je menší a návštěvníci Měsíce netušili, že jsou obklopeni krajem geokoróny.

Vědci nové poznatky využijí při zkoumání exoplanet, planet mimo naši sluneční soustavu. Planety s vodíkem ve vnějších částech svého plynného obalu často mívají blíže k povrchu vodní páru. Dále čtěte: Vědci nedávno odhalili, co bude následovat poté, co zhasne Slunce.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Americká bezposádková loď umí sama vypouštět ty nejnebezpečnější rakety světa

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Zavřít reklamu