Přemýšleli jste o tom, jestli byste ustáli katastrofu? Jsou mezi námi tací, co přípravu nepodceňují

 Země a Příroda 
15. února 2019 10:58 / Terezie Zamlynová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Kolaps civilizace může nastat z řady příčin Depositphotos
Stačil by dlouhodobější výpadek elektřiny a byl by to malér. Měli byste doma to, co by vás ochránilo před důsledky? Vodu, trvanlivé potraviny? Věděli byste, jak se zachovat? Možná by vás mohlo zajímat, že jsou skupiny lidí, které se připravují velmi důkladně.

Vývoj ve světě nenechává všechny lidi v klidu. Někteří se obávají, že může dojít k nepokojům či velké katastrofě a kolapsu – a je jedno, co za tím bude stát. A tak se vytvářejí společnosti a skupiny lidí, které pracují na tom, aby to v případě krize byly právě ony, kdo přežijí. Obecně se jim říká preppeři.

Tvrdí, že vše, co musí udělat, je podívat se okolo sebe a být pozorovatelem, který vidí velkou pravděpodobnost hrozícího kolapsu. Připravovat se a učit se, jak být soběstačný, to je podle nich nejlepší začátek.

Na veřejnosti o přípravách nemluví

Víte třeba, jak se vyrobí správný a plně funkční luk? Víte, jak a co pěstovat, abyste přežili, a to i ve velmi krizových chvílích? Pokud ne, může to pro vás být fatální. To není strašení, ale filozofie, kterou zastává stále více lidí nejen ve světě, ale i u nás. Někteří se setkávají a vyměňují informace získané z našich i zahraničních zdrojů i různých skupin na sociálních sítích.

Jednou z nich je i čtyřiatřicetiletá Michaela. Vdaná matka dvou malých dětí, zaměstnaná ve veřejné správě. Právě kvůli tomu si přála zůstat v anonymitě. „Někdo nás pokládá za labilní blázny, nechci mít problémy v zaměstnání, kde se dneska často hledá i sebemenší náznak důvodu, jak se někoho zbavit,“ vysvětluje svoji opatrnost. Jak poté ale dodává, na možnou katastrofu se připravuje velmi poctivě.

„Naučila jsem se hodně o rostlinách – mnohá semínka mám doma schovaná tak, aby obstála i v případě zásahu radioaktivním zářením. Z některých bych snad byla časem schopná vypěstovat něco, jiná by mohla posloužit k potlačení hladu. Vím, že energie by asi byla v případě nějaké krize či katastrofy problém, proto přemýšlíme také o alternativách vytápění a možností vaření. Zatím doma pečeme vlastní chleba, na zahrádce si pěstuju všechno, co se dá upotřebit a případně i usušit, zavařit a jinak zužitkovat na zlé časy,“ popsala Michaela a vyjádřila politování nad tím, že v době rozhodování, kde bude jejich rodina trvale bydlet, neměla ještě tolik znalostí, a proto mají domek nedaleko Prahy.

 „Raději bych do hor, tam by člověk asi měl větší šance přežít. Bohužel nemáme na to dost peněz se odstěhovat. Někteří mí známí na tom ale jsou lépe, prodali domky a jedni se odstěhovali skutečně někam do Krkonoš. A ti druzí to vzali úplně z gruntu a odstěhovali se na druhý konec světa do Austrálie. Ne každý je na tom však podobně jako oni, tak se snažím čerpat alespoň všechny možné znalosti, které se dají dohledat, abychom měli také nějakou šanci na přežití, když by nějaká ta katastrofa přišla,“ svěřila se Michaela, do které by to během výkonu její práce asi nikdo neřekl.

Jak přežít i delší časové období?

Lidé setkávající se na sociální síti se společným cílem přežít však docházejí velmi často i k zajímavým závěrům. „Připravovat se a učit se, jak být soběstačný, to je dobrý začátek. Sice můžete skladovat vodu a potraviny, hotovost nebo zlato a vyhnout se tak krátkodobým katastrofám, ale co se stane, když bude ekonomický kolaps trvat déle než 6 měsíců nebo rok, tedy například dobu, na kterou jste se připravili?“ kladou si otázku členové takových skupin.

A jaká rada obecně v takovém případě platí? Jediným řešením je prý přijmout životní styl, u kterého je spotřeba omezena na minimum. Nalézt lze hned několik konkrétních rad.

„Uvědomte si, že slovo skromnost není nic špatného, právě naopak. Není to o slovu levný, ale o slovu rozumný. Skromnost vám dovolí vyžít z vašich příjmů a ještě vám něco zbude na horší časy – nebo na den, kdy se objeví ekonomický kolaps,“ zní jedna z nich. Zajímavá je i ta, která doporučuje vytvořit si evakuační plán pro případ evakuace. „Buďte připraveni. Udělejte si plán, aby všichni členové rodiny věděli, jak spolu komunikovat a kde se setkat. Zjistěte si únikové cesty ve vaší oblasti.“

Bude skromnost opět normou?

Další doporučení připomíná to, že náš současný svět a společnost se mění. „Nezůstaňte pozadu jen proto, že jste se zapomněli připravit na dobu, kdy se skromnost stane normou,“ konstatují ti, co chtějí přežít případné nepříznivé okolnosti, jež mohou nastat.

Skupina Anonymous v letech 2012 a 2013 v jednom ze svých videí také přinášela detailní rady a doporučení lidem v krizových situacích, které by mohly nastat v důsledku občanských nepokojů či ekonomického kolapsu. Zájem o toto video byl stejně jako u dalších, které skupina těchto aktivistů pustila do světa, obrovský. Viděly ho milióny diváků. (Čtěte také: Táním ledovců se mohou znovu objevit nebezpečné mikroorganismy nebo neznámé viry).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Čtyři ženská znamení, která nemívají štěstí v lásce. Proč tomu tak je a je možné si lásku do...

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod