Některé pobřežní oblasti pomalu mizí pod vodou. V ohrožení jsou milióny lidí
Vědci zjistili, že zimní bouře v oceánech stále více ukrajují z pevniny přímořských oblastí. Nejvíce je tento jev patrný například na pobřeží Ghany, které bylo ještě poměrně nedávno hustě osídleno rybáři, ale dnes je tato oblast lemována pouze troskami prázdných domů. V posledních 40 letech zde oceán totiž ukrojil značnou část pevniny a lidé tak museli své domovy opustit.
Za silnou erozí stojí také klimatické změny, které způsobují zvyšování hladiny oceánů v důsledku tání značného množství ledovců. Podle vědců je na vině také snížené množství sedimentů z řeky Volta, na které byly vybudovány velké přehrady a také těžba stavebního materiálu na pobřeží.
Podobná situace je také v deltě Mekongu, kde se kvůli těžbě změnily i vzorce proudění vody. I tam totiž ve vyšších částech toku zadržují bahno a písek nové přehrady. Těžba písku, který polyká stavební boom, ztráty nánosů ještě urychluje.
V Ghaně má erozi zmírnit vysazování mangrovníkových houštin. O tisíce kilometrů severněji, na jihu Švédska, erozi zkoušejí zpomalit vysazováním vochy mořské. Rostliny, která roste ve vodě u pobřeží a zpevňuje dno. V první fázi půjde o čtyřicet tisíc sazenic.
Velkou silou oceánské eroze se také v minulosti oddělily britské ostrovy od pevninské části Evropy v době, kdy Irsko a Británie bývaly evropským poloostrovem. V dnešní době je od Evropy dělí 34 kilometrů lamanšské úžiny a moře i nadále ukrajuje pobřežní oblasti včetně domů místních obyvatel. Dále čtěte: (Táním ledovců se mohou znovu objevit nebezpečné mikroorganismy nebo neznámé viry).