Unikátní výzkumné plavidlo se vydává na svou plavbu oceánem. Jaká bude jeho mise?
Výzkumné plavidlo Ocean Zephyr míří na svou třítýdenní cestu oceánem, během které bude zkoumat jeho hlubiny. Výzkum má být zaměřen na vliv lidské činnosti na život v oceánu včetně mořského proudění.
Mise tohoto plavidla je v historii oceánského výzkumu zcela jedinečná a jejím hlavním cílem je dostat se hluboko do nezmapovaných vod Indického oceánu. V této oblasti bude v hloubce přibližně dvou kilometrů sbírat cenná data. Britští vědci tak chtějí změnit fakt, že 95 % vod světového oceánu je zatím neprozkoumaných.
„Oceán se mění mnohem rychleji, než tomu bylo v posledních milionech let. Musíme této změně porozumět a musí to být hned. Blíží se série několika zlomových bodů, v důsledku kterých dojde ke zničení schopnosti oceánů podporovat život, jak ho známe na naší planetě,“ popsal vedoucí mise Oliver Steeds.
Výzkumné plavidlo Ocean Zephyr se na svou cestu vydá z německého přístavu Bremerhaven a jejím prvním cílem budou Seychelské ostrovy v Indickém oceánu. Výzkumníci očekávají, že se jim podaří objevit nejen nové druhy živočichů, ale především zmapovat následky znečištění a rostoucích teplot v oblasti Indického oceánu.
Vědci se zaměří na oblast kolem Seychel proto, že zde zatím neproběhl téměř žádný výzkum. Tamní hluboké vody přitom ukrývají velice bohatý ekosystém a vědci se domnívají, že tato oblast je také nejlepším přírodním ukazatelem vlivu lidské činnosti na oceány.
Neprobádaný svět v temnotách Indického oceánu budou britští vědci zkoumat pomocí nejmodernější techniky. Nejdříve se ponoří do hloubky tří set metrů. Odtud vyšlou dálkově ovládané plavidlo s kamerou. To v pěti stech metrech pod hladinou vypustí sondu, která klesne až do hloubky dvou kilometrů.
Mise, kterou podporuje přes 40 organizací z celého světa, potrvá i s následným výzkumem tři roky. Závěry chtějí její účastníci představit na summitu o stavu Indického oceánu, který se uskuteční ke konci roku 2021. Dále čtěte: (Oceány se ohřívají závratnou rychlostí. Hrozí nárůst přírodních katastrof a narušení důležitých ekosystémů).