Klimatické změny decimují populaci ohrožených úhořů
Populace úhoře říčního utrpěla nejvíce v osmdesátých letech minulého století, kdy byly masivně v Evropě budovány přehrady, které znemožnily využívat jejich přirozené migrační trasy do moří. Podle nové studie je však na vině také rostoucí teplota a zvýšená kyselost vody.
Vědci zkoumali vliv globálního oteplování na přežití a také chov mladých úhořů, takzvaných skleněných ryb. Během experimentu je vědci nechali v různých podmínkách a zjistili, že velice špatně reagují na kyselou a příliš teplou vodu.
Výsledky ukázaly, že ve vodě o vyšší teplotě přežilo jen pár mladých úhořů. Avšak ti, kteří přežili, následně projevovali známky vyšší odolnosti a byli ve své migraci aktivnější. Jejich aktivitu ale následně potlačila zvýšená kyselost vody, jež zřejmě utlumila smysly ryb a jejich vrozený reflex migrovat směrem k sladké vodě.
Podle expertů výzkum potvrzuje, že klimatické změny populaci úhořů vážně ohrožují. Výzkum se konkrétně zabýval oceánskými proudy na migračních trasách a Sargasovým mořem, kde se úhoři často rozmnožují.
Úhoři jsou totiž specifičtí v tom, že cestují stovky kilometrů jen proto, aby se mohli reprodukovat, což s sebou přirozeně přináší komplikace. Tyto dlouhé cesty si totiž vyžadovaly i v minulosti mnoho obětí a jakékoliv stížení na této trase znamená další úbytek jejich populace. Úhoř není ale zdaleka jediným rybím druhem, který je ohrožen změnami klimatu.