Pod hladinou jezera v sousedním Německu se děje něco neobvyklého. Vědci to neustále monitorují

Pod jezerem je ukrytá aktivní sopka, která občas probublá na hladinu
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
09. února 2019 06:53 / Internet
  21   0
Německé jezero Laacher See ukrývá aktivní vulkán, z něhož nedávno začala stoupat pára a magma. Podle německých vědců, kteří oblast pečlivě monitorují, aktivitu sopky dokazuje i nedávné zemětřesení, které bylo v blízkosti zaznamenáno. Podle expertů se čas od času na hladině jezera objeví pára a bubliny, které naznačují únik plynů.

V sousedním Německu se pod hladinou jezera Laacher See ukrývá aktivní vulkán, který se nyní probouzí k životu. Důkazem toho je přítomnost vědců u jezera stejně jako občasné probublávání horké páry nad hladinu jezera. Podle expertů však bezprostřední nebezpečí výbuchu nehrozí.

Jezero Laacher See leží v oblasti Vulkaneifel v Porýní-Falci na západě Německa. Vědci až nyní poprvé zveřejnili informaci, že se pod jeho hladinou nachází aktivní sopka. Na místě probíhají měření již od roku 2013 a za tu dobu bylo registrováno několik slabších zemětřesení.

„Sopečná činnost v regionu Eifelu nevyhasla, pouze dlouhodobě dříme,“ tvrdí autoři nové studie, podle kterých dochází pod hladinou k postupnému plnění magmatických komor, které se od posledního výbuchu plnily 30 tisíc let. I díky této době vulkanologové předpokládají, že výrazné nebezpečí výbuchu není aktuální.

Přesto vyzývají odborníci k opatrnosti a pečlivě oblast jezera monitorují zejména na přítomnost unikajících plynů. Doložené otřesy v hloubce 40 kilometrů pod zemským povrchem jsou podle studie největší zemětřesení zjištěna v Německu.

Tato oblast se nazývá Eifel a jedná se o největší vulkanickou oblast ve střední Evropě. Tato vulkanická oblast je také tou nejmladší na starém kontinentu a k poslednímu výbuchu sopky v jezeře Laacher See došlo před 13 tisíci lety. Vědci na základě tohoto zjištění chtějí v Německu zavést systém vulkanické ochrany, který by v případě nebezpečí včas dokázal varovat místní obyvatele. Dále čtěte: (Nejničivější erupce v dějinách Evropy. Supervulkán je v kritickém stádiu).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

V Číně jezdí nejrychlejší vlaky. Dočká se i Česko v nejbližších letech takto rychlých vlaků?

Dům a zahrada

Oblíbené cukety. Co vám může úrodu zničit?

Cestování

K našim sousedům nemusíte jezdit jenom na nákupy. Nabízí toho mnohem víc

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu