Vědci objevili neznámý druh obrovského pavouka. Na zádech má podivuhodný roh
Zcela nový druh záhadného pavouka byl objeven přírodovědci v rámci expedice National Geographic v málo prozkoumané části Angoly, která je průsečíkem několika ekologicky odlišných oblastí. Výprava měla nejprve zjistit, jak udržet tato místa nedotčena lidskou aktivitou.
Během mise vědci popsali několik druhů rostlin i zvířat a mezi nimi také několik dosud neznámých druhů včetně obrovského sklípkana se zvláštním rohem na zadní části těla. Nově odhalený sklípkan dostal jméno Ceratogyrus attonitifer a byl zařazen do skupiny pavouků, kterým se říká rohatí sklípkani.
Podobní pavouci byli již popsáni v minulosti, ale tento je zdaleka největším svého druhu. Přesný účel tohoto pavoučího rohu zatím vědci neznají, ale domnívají se, že může fungovat na zadržování tekutin a potravy podobně jako hrb velblouda.
„Žádný jiný pavouk na světě nemá podobný výběžek,“ popsali autoři studie. První exempláře vědci viděli v létě roku 2015 v hlubokých a téměř neprostupných pralesech Angoly. Tito pavouci jsou navíc podle jeho objevitelů extrémně agresivní a útočí doslova na všechno, co se v jejich blízkosti pohne.
Více se vědci dozvěděli až od místních obyvatel, kteří pavouky dobře znají. Lidé v okolí oblasti, kde byli pavouci objeveni, jim říkají „chandachuly“ a vědcům prozradili, že se živí hmyzem a hloubí otvory v zemi. Podle vědců je objev velkého neznámého sklípkana fascinující ukázkou, jak málo se toho o této oblasti ví. Dále čtěte: (V Jižní Americe byl objeven zcela nový druh dinosaura. Jeho vzhled se nepodobá žádnému známému tvorovi z naší planety).