Vědci objevili neznámý druh obrovského pavouka. Na zádech má podivuhodný roh

 Země a Příroda 
16. února 2019 10:26 / Lukáš Bauer
  78   8
📷
1 fotografie v galerii
Pavouk má na zádech zvláštní roh, jehož význam vědci zatím neznají Internet
Vědci objevili v Angole dosud neznámý druh velkého pavouka s podivným rohovým výběžkem na zádech. Podle prvotní identifikace se jedná o druh sklípkana, který dostal jméno Ceratogyrus attonitifer a byl zařazen do skupiny takzvaných rohatých sklípkanů.

Zcela nový druh záhadného pavouka byl objeven přírodovědci v rámci expedice National Geographic v málo prozkoumané části Angoly, která je průsečíkem několika ekologicky odlišných oblastí. Výprava měla nejprve zjistit, jak udržet tato místa nedotčena lidskou aktivitou.

Během mise vědci popsali několik druhů rostlin i zvířat a mezi nimi také několik dosud neznámých druhů včetně obrovského sklípkana se zvláštním rohem na zadní části těla. Nově odhalený sklípkan dostal jméno Ceratogyrus attonitifer a byl zařazen do skupiny pavouků, kterým se říká rohatí sklípkani.

Podobní pavouci byli již popsáni v minulosti, ale tento je zdaleka největším svého druhu. Přesný účel tohoto pavoučího rohu zatím vědci neznají, ale domnívají se, že může fungovat na zadržování tekutin a potravy podobně jako hrb velblouda.

„Žádný jiný pavouk na světě nemá podobný výběžek,“ popsali autoři studie. První exempláře vědci viděli v létě roku 2015 v hlubokých a téměř neprostupných pralesech Angoly. Tito pavouci jsou navíc podle jeho objevitelů extrémně agresivní a útočí doslova na všechno, co se v jejich blízkosti pohne.

Více se vědci dozvěděli až od místních obyvatel, kteří pavouky dobře znají. Lidé v okolí oblasti, kde byli pavouci objeveni, jim říkají „chandachuly“ a vědcům prozradili, že se živí hmyzem a hloubí otvory v zemi. Podle vědců je objev velkého neznámého sklípkana fascinující ukázkou, jak málo se toho o této oblasti ví. Dále čtěte: (V Jižní Americe byl objeven zcela nový druh dinosaura. Jeho vzhled se nepodobá žádnému známému tvorovi z naší planety).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Pokud chcete zhubnout a posílit své zdraví, neměl by vaši pozornosti uniknout jeden druh čaje

Tech

Rozbitý ruský špionážní satelit spadl na americké území

Zavřít reklamu