Výzkumníci našli na dně oceánu Ztracené město. Jde o přírodní zázrak

 Země a Příroda 
28. srpna 2022 10:00 / Mirka Malá
  1
📷
2 fotografie v galerii
Něco takového dosud nebylo na Zemi objeveno Washington University / volný zdroj
Říkají mu Ztracené město, ale žádné reálné město, které by před tisíciletími vybudovala nějaká dávná civilizace, to ve skutečnosti není. Nicméně jde o úkaz, který ještě nikdo nikdy neviděl.

Ztracené město se nachází blízko vrcholu podmořské hory západně od Středoatlantského hřebene a je to naprosto neuvěřitelná krajina věží všech velikostí. Od malých, několik desítek centimetrů, až po šedesátimetrové monolity.

A co to tedy doopravdy je?  Ztracené město je vlastně hydrotermální pole, které se nachází více než 700 metrů pod hladinou oceánu a je podle vědců nejdéle žijícím "větracím" prostředím známým v oceánu. Ještě nikdy nikdo nic takového nenašel ani neviděl.

Vědci se samozřejmě o Ztraceném městě chtěli dozvědět víc a zjistili, že je tam už nejméně 120 000 let a po celou tu dobu reaguje s mořskou vodou a vyfukuje vodík, metan a další rozpuštěné plyny do oceánu. V trhlinách a štěrbinách Ztraceného města pak uhlovodíky dobře vyživují nová mikrobiální společenství i bez přítomnosti kyslíku.

Proto se tomuto místu začalo říkat Ztracené město. Má totiž svoji rozmanitou populaci. Komíny chrlící plyny horké až 40 stupňů Celsia jsou domovem různých hlemýžďů a korýšů. Větší zvířata, jako jsou krabi, krevety, mořští ježci a úhoři se tam sice vyskytují vzácněji, ale jsou tam.

Po objevení Ztraceného města si nyní vědci myslí, že podobná hydrotermální pole, jako je Ztracené město, pravděpodobně existují i jinde ve světových oceánech, ale zatím se nic podobného nepodařilo najít. Toto místo je pozoruhodné i tím, že uhlovodíky produkované průduchy Ztraceného města nevznikly z atmosférického oxidu uhličitého nebo slunečního záření, ale chemickými reakcemi na hlubokém mořském dně. A to je velmi důležité. Uhlovodíky jsou totiž stavebními kameny života, což potvrzuje teorii, že život vznikl v biotopu, jako je například tento. A nemusí to být jen tady na Zemi, ale může se jednat o proces vlastní všem místům ve vesmíru.

Jinými slovy, jde o příklad ekosystému, který by mohl být v současné době aktivní třeba na Enceladu nebo na Europě. Oba měsíce Saturnu a Jupitera jsou nyní právem v hledáčku výzkumných misí NASA. A stejně tak mohl fungovat ekosystém kdysi na Marsu.  Enceladus a Europa, velmi pravděpodobně i Mars mají stále aktivní vodní podpovrchové systémy a pokud by tato teorie měla platit, pak by v nich rozhodně měly být nějaké formy života.

Ale zpátky ke Ztracenému městu. Jak už bylo řečeno, jeden z nejvyšších monolitů, který dostal jméno Poseidon, se pne do výšky 60 metrů. Kousek od něho jsou průduchy, ze kterých vyrůstají malé uhličitanové výrůstky. Jsou krásné na pohled a zjednodušeně řečeno produkují život.

Nic na naší planetě ale dlouho nezůstává ušetřeno finančním zájmům. Je pozoruhodné, že zrovna Polsko, pár let před objevením Ztraceného města, získalo těžební práva v oblasti hlubokého oceánu jen nedaleko od něj. Přímo u Ztraceného města sice není nic, co by stálo za to, ale pokud by se těžba v okolí tohoto systému rozjela na plné obrátky, zcela jistě by celý ekosystém zničila.

O Ztracené město se tak nejspíš v budoucnu svede tuhý boj. Vědci nyní požadují, aby byl tento ekosystém zapsán na seznam světového dědictví, což by ho před těžbou, ať už čehokoliv, mohlo zachránit. Vždyť skutečně jde o přírodní zázrak.

Autorský článek, další zdroj: Washington University

 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...