Klimatické změny decimují populaci ohrožených úhořů

 Země a Příroda 
03. února 2019 13:19 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Úhoři jsou v Evropě kriticky ohrožení Internet
Klimatické změny v Evropě neprospívají populaci již tak kriticky ohrožených úhořů. Populace těchto ryb klesla od konce dvacátého století nejméně o 90 procent a dále ubývá. Na této smutné skutečnosti se podepsala zejména masivní výstavba přehrad, která znemožnila úhořům využívat jejich migrační trasy, ale podle nové studie na tom mají svůj podíl také klimatické změny.

Populace úhoře říčního utrpěla nejvíce v osmdesátých letech minulého století, kdy byly masivně v Evropě budovány přehrady, které znemožnily využívat jejich přirozené migrační trasy do moří. Podle nové studie je však na vině také rostoucí teplota a zvýšená kyselost vody.

Vědci zkoumali vliv globálního oteplování na přežití a také chov mladých úhořů, takzvaných skleněných ryb. Během experimentu je vědci nechali v různých podmínkách a zjistili, že velice špatně reagují na kyselou a příliš teplou vodu.

Výsledky ukázaly, že ve vodě o vyšší teplotě přežilo jen pár mladých úhořů. Avšak ti, kteří přežili, následně projevovali známky vyšší odolnosti a byli ve své migraci aktivnější. Jejich aktivitu ale následně potlačila zvýšená kyselost vody, jež zřejmě utlumila smysly ryb a jejich vrozený reflex migrovat směrem k sladké vodě.

Podle expertů výzkum potvrzuje, že klimatické změny populaci úhořů vážně ohrožují. Výzkum se konkrétně zabýval oceánskými proudy na migračních trasách a Sargasovým mořem, kde se úhoři často rozmnožují.

Úhoři jsou totiž specifičtí v tom, že cestují stovky kilometrů jen proto, aby se mohli reprodukovat, což s sebou přirozeně přináší komplikace. Tyto dlouhé cesty si totiž vyžadovaly i v minulosti mnoho obětí a jakékoliv stížení na této trase znamená další úbytek jejich populace. Úhoř není ale zdaleka jediným rybím druhem, který je ohrožen změnami klimatu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Petra Nesvačilová ukázala těhotenské bříško a prozradila, že si porod představuje jako mejdan s...

Styl

Renata (56): Dcera za mnou po narození vnoučat téměř nejezdí a půjčovat mi děti nechce, že je...

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...