Miliardáři už se perou o Grónsko. Led taje a nerostné bohatství je tak na dosah

 Země a Příroda 
19. srpna 2022 07:57 / Mirka Malá
  4
📷
2 fotografie v galerii
Grónský ostrov Disko už to má doslova spočítané Depositphotos
Je to doslova jako kdysi zlatá horečka. Ti nejbohatší z bohatých už mají vlastní závod o to, kdo urve největší kus Grónska. Jak tam totiž taje led a sníh, je tamní nerostné bohatství najednou neuvěřitelně přístupné.

Takže tady máme Billa Gatese, Jeffa Bezose a Michaela Bloomberga, kteří už vyslali svoje týmy hledačů novodobého pokladu do západní části Grónska, aby tam vrtali, kopali a vůbec použili všechny možné prostředky k nalezení nerostů. Sice to omlouvají dobrými úmysly, protože nerostů je třeba například k výrobě elektromobilů, ve skutečnosti jde samozřejmě o peníze.

Takže o co tahle miliardářská trojka vlastně závodí? Na grónském ostrově Disko a poloostrově Nuussuaq je to hlavně nikl a kobalt. Mají se tam schovávat snad největší světové zásoby těchto nerostů. Takže po oblasti už pobíhá zhruba třicítka expertů, kteří se pro největší světové boháče snaží najít novodobý poklad.

Samozřejmě mají k dispozici i ty nejmodernější technologie a například pro analýzu vzorků používají umělou inteligenci. K dispozici mají helikoptéry a veškerý možný komfort, který miliardářská trojice ráda zaplatí komukoliv, kdo jí najde "zlatou žílu". A v tom všem jim ochotně pomáhá místní těžařská firma.

A všechno jim hraje do karet. Tající led odkrývá území bohatá na nerosty, delší období bez ledu na moři zase usnadní jeho přepravu, respektive odvoz z Grónska. Tato krásná ledová a dosud velmi klidná krajina se tak za několik let promění v těžební lokalitu. Pod zemí se tam totiž ukrývá velké bohatství a není to jen nikl a kobalt.

Obecně má Grónsko obrovské zásoby uhlí, mědi, zlata a v neposlední řadě také zinku. Přitom jde o území, které si velmi zakládá na životním prostředí. Zdá se ale, že i přes veškerá vznešená prohlášení tohle všechno půjde stranou, protože boháči zkrátka budou chtít nalezené nerosty vytěžit za každou cenu.

Tající led, který podle vědců NASA zmizí v Grónsku úplně asi do třiceti let, tak nechtěně spustí další těžařskou horečku. A trojice Gates-Bezos-Bloomberg chce být první. Navíc v čase rozhodně nepadne jenom Grónsko. Už před časem jsme psali o tom, že k něčemu podobnému dochází i v oblasti Arktidy, kde jsou navíc kromě různých vzácných nerostů ještě obrovské zásoby plynu a ropy. Americká armáda už má vlastní arktickou divizi, která bude během několika hodin schopna obsadit území a držet ho pod svojí kontrolou. Není totiž žádným tajemstvím, že na těžbu v oblasti Severního pólu si brousí zuby doslova kdekdo.

Až i tam ledy roztají, odkryjí se zásoby zlata, niklu, mědi a také uranu. A o plynu a ropě ani nemluvě. Podle odhadů se tam nachází asi 13 procent světových zásob těchto komodit, které se ještě netěží. A něco podobného platí i pro oblast Severního moře. A až roztaje led, nebude lodní doprava žádný problém stejně jako je to nyní v případě Grónska.

Je tedy docela pravděpodobné, že některá z příštích válek bude o Arktidu. Je koneckonců dobře známo, že Rusko si dělá svoje nároky na toto území už dávno a hodlá v oblasti dokonce vybudovat  vojenskou základnu. Je jasné, že pozadu nechtějí zůstat ani další země v těsném sousedství Arktidy, tedy Kanada, Norsko a Dánsko. Američané se dosud tak trochu drželi stranou nebo možná alespoň na oko. Ale to už teď tedy rozhodně neplatí a svojí arktickou divizí to dali jasně najevo.

Autorský článek, další zdroj: CNN

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Gwyneth Paltrow na své 50. narozeniny pózovala nahá. Své křivky zahalila pouze do zlaté barvy

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...