Jsme na prahu dalšího evolučního skoku? Pokud se umělé dělohy stanou samozřejmostí, tak ano

 Věda a Výzkum 
19. května 2019 12:15 / Terezie Zamlynová
  0
📷
1 fotografie v galerii
Děloha matky je pro dítě zatím nenahraditelná Depositphotos
Pokrok vstupuje do všech oblastí lidského života. Nemíjí ani problematiku spojenou s plozením dětí. Za jednu z posledních zásadních zpráv lze považovat tu, že lékaři chtějí do dvou let zahájit testování umělých děloh na lidských embryích. Pokud se vše podaří, první funkční umělé dělohy by se mohly využívat do deseti let.

S novinkou, která může ulehčit život mnoha ženám, párům i dětem, přišli lékaři z Dětské nemocnice ve Philadelphii. Nedávno oznámili, že v příštích dvou letech zahájí testování umělých děloh na lidských embryích. V současné době o tom jednají s americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv.

Jestliže se podaří dokázat, že bude tento výzkum úspěšný, bude to znamenat zásadní obrat v gynekologicko-porodnickém oboru a podle některých expertů půjde o posun v lidské evoluci.

Umělá děloha do deseti let jako realita?

V loňském roce vyšel na toto téma rozhovor (Vice), kde Carlo Bulletti z Yaleovy univerzity prohlásil, že v případě úspěšných klinických studií, první plně funkční umělé dělohy budou k dispozici s největší pravděpodobností zhruba do 10 let.

Pokud budou umělé dělohy efektivní a bezpečné, pomohou předcházet mnoha zdravotním komplikacím spojeným s těhotenstvím a porodem. K plodu v umělé děloze bude teoreticky možné se dostat a kontrolovat jeho životní prostředí bez toho, aniž by byla omezena autonomie ženy.

Evoluční skok?

Jelikož už výše byla zmíněná evoluce, je třeba ještě dodat, že umělé dělohy skutečně mají potenciál změnit způsob, jakým se lidé dosud vyvíjejí.

Zatím omezení lidské dělohy a pánve působí jako brzda na velikost lidského mozku a lebky. Pokud bychom podle některých vizionářů byli osvobozeni od potřeby narodit se běžným způsobem, mohla by se otevřít cesta nové evoluční trajektorii.

Umělé dělohy také šancí pro předčasně narozené děti

Myšlenka a vývoj umělé dělohy má ještě jeden rozměr. Ročně se ve světě narodí 15 milionů dětí předčasně. Ačkoliv se jen menší část takových dětí narodí extrémně brzy, před 30. týdnem těhotenství, lékaři jim doposud nebyli schopni výrazněji pomoct. Nová metoda, nazývaná umělá děloha, by mohla pomoci také těmto extrémně předčasně narozeným dětem, které přišly na svět už v 21. až 24. týdnu.

V tomto případě se umělá děloha odborně označuje jako terapie s využitím ex-vivo děložního prostředí. Poprvé zaujala veřejnost už před dvěma lety (2017), kdy přišli vědci z japonské Tohoku University s prototypem zařízení, uvnitř kterého dorůstal plod ovce. Od té doby vědci pokročili dále. Jisté je, že umělá děloha může tedy v blízké budoucnosti hodně věcí změnit. Čtěte také: Alarmující zpráva vědců: Hrozí vymírání milionu druhů rostlin a živočichů.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47