Vědci řeší záhadné zmizení obří kolonie tučnáka obrovského v Antarktidě
Když se loni biologové vydali do Halleyovy zátoky v Antarktidě, zjistili, že téměř celá kolonie tučňáka obrovského zmizela. Tato kolonie, která byla až donedávna největší na světě, zmizela poté, co silné bouře rozlámaly ledovec, na kterém tučňáci sídlili, a téměř všechna mláďata uhynula.
Do této oblasti přitom ročně přišlo hnízdit až 25 tisíc párů tučňáků, kteří tvořili devět procent světové populace. Páry přicházely vždy koncem dubna a zůstávaly až do prosince, kdy jejich mláďata ztrácela chmýří.
Tučňáci přitom celou dobu žili na ledové plošině, která pravděpodobně nedokázala odolat měnícím se podmínkám. To mohlo způsobit neobvykle silný klimatický jev El Niňo a také rekordní úbytek mořského ledu.
Pravděpodobně i z těchto důvodů se v říjnu roku 2016 tato kra rozlomila a mláďata, která neměla dostatečně vyvinuté pěří, spadla do moře, kde se utopila. Vědci zbytek kolonie nadále monitorují pomocí satelitních snímků.
Ze záběrů z roku 2018 je však jasné, že drtivá většina populace kolonie je pryč. Na původním místě vědci napočítali jen stovky tučňáků. Vědci však také zjistili, že jiná kolonie se zvětšila, a je proto možné, že část tučňáků z Halleyovy zátoky se přemístila. Dále čtěte: (Co je pro člověka nebezpečný extrém, není ve zvířecí říši nic neobvyklého).