Takzvané genetické pasy umožní odhalovat nemoci nebo sportovní talent

Genetické ifnormace budou ukládány do velkých databází
 Věda a Výzkum 
23. dubna 2019 12:15 / Internet
  0   0
Občané Ruska se mohou za pár let stát prvními, kdo bude mít takzvané genetické pasy. Tamní vláda totiž podepsala dekret o chemické a biologické ochraně země, který počítá s jejich zavedením do roku 2025. Tento krok se stal předmětem mnoha spekulací o sbírání genetických informací.

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret o chemické a biologické ochraně země, jehož součástí je také zavedení takzvaných genetických pasů všech občanů. Jedná se o virtuální databázi obsahující genetické informace uložené v DNA každého občana Ruska.

Technologie virtuálních genetických pasů bude vytvářet obraz genetického profilu člověka již od narození. S její pomocí mohou vědci odhalit například náchylnost k některým typům onemocnění a zahájit včas případnou léčbu.

Stejně tak může genetická informace v databázi napovědět například jaký sportovní talent v sobě daný jedinec ukrývá a efektivně ho využít. Tento pas si přitom může dnes pořídit prakticky kdokoliv a v budoucnu bude genetický pas naprosto běžným prostředkem.

První, kdo ho chce v zákonné formě zavést, bude pravděpodobně Rusko, ale očekává se, že se brzy tento systém objeví i v dalších zemích. Některé vlády dokonce již genetické informace svých občanů sbírají. Například na Islandu v podobném projektu poskytla svoji DNA na výzkum dobrovolně asi třetina obyvatel.

V Evropě je toto téma zatím bráno jako mimořádně citlivé, protože vyvolává řadu otázek o případném zneužívání těchto dat. Od podobných rozborů to navíc může být v budoucnu jenom krůček k cíleným genetickým vylepšením člověka. Dále čtěte: (Vědci jsou blízko neskutečnému objevu dlouhověkosti).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nový dálkový letoun už je částečně hotový. Pohodlí pro cestující ale nepřinese

Dům a zahrada

Pár tipů, jak udělat domov ekologicky přívětivější

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Zavřít reklamu