Strach z infarktu? Tak těmto lidem překvapivě nehrozí

 Věda a Výzkum 
16. dubna 2019 09:32 / Karel Kovka
  0
📷
3 fotografie v galerii
Bolivijští indiáni z kmene Tsimani aterosklerózu prakticky neznají  Shutterstock
Současný pohodlný život v nadbytku má především rozvinutých zemích své neblahé zdravotní následky, které obecně nazýváme civilizačními chorobami. A ateroskleróza, při které dochází k narušení cévních stěn a usazování tukových částic, které zužují průsvit cévy a zhoršují průtok krve postiženou cévou, patří mezi nejzávažnější. Na světě však žijí lidé, kteří tento problém prakticky neznají.

Neprozradíme asi žádné tajemství, když řekneme, že zdraví obyvatel takzvaných vyspělých zemí ohrožují nemoci oběhového systému. Příčina není rovněž žádným tajemstvím. Sedavé zaměstnání a nezdravý způsob stravování se na našich tělech podepisuje negativním způsobem. Všechny ty „fast-foody" se svými hamburgery, kuřecími nuggety a sladkými nápoji známých nejmenovaných značek, které zejména mladá generace přímo zbožňuje, nám rozhodně neprospívají. A když se k tomu přidají dlouhé hodiny sezení a civění na monitory počítačů, na budoucí zdravotní problémy je velmi rychle zaděláno.

A jedním z problémů je i ateroskleróza. Jak již bylo řečeno, dochází při ní k narušení cévních stěn a usazování tukových částic, které zužují průsvit cévy a zhoršují průtok krve postiženou cévou. V rozvoji aterosklerózy hrají roli naše špatné stravovací návyky s vysokým obsahem tzv. špatných tuků, které se akumulují v cévní stěně a zužují její průsvit. 

Vědci však zjistili, že na světě, konkrétně v Amazonii, žije indiánský kmen Tsimanů, jehož lidé se dožívají vysokého věku bez nejmenších známek aterosklerózy. Osmdesátiletí starci tohoto kmene mají cévy v lepším stavu než padesátiletý obyvatel z vyspělé země. Ve věku nad 75 let hrozí kardiovaskulární onemocnění jen každému dvanáctému indiánovi. V Evropě a USA se uvádí úmrtnost na tato onemocnění okolo 50 %, a to u výrazně mladších věkových skupin! Lékaři jsou překvapeni, protože zatím na světě nenarazili na lidi, kteří by měli zdravější cévy než tito indiáni. Výzkum ukázal cestu, jak se zbavit obezity, která je jedním z důvodů aterosklerózy. Psali jsme v tomto článku.

Tým amerických lékařů navštívil v letech 2014 a 2015 v Amazonii přes osmdesát tsimanských vesnic a vyšetřil tu více než 700 lidí ve věku od 40 do 94 roků. Vědci pátrali u indiánů po známkách aterosklerózy koronárních tepen. S překvapením zjistili, že střednímu či vysokému riziku kardiovaskulárních onemocnění čelí jen 3 % indiánů. Zajímavé na tom ovšem je, že Tsimanové nevděčí za své vynikající zdraví oběhového systému nějaké zvláštní genetické výbavě. Za zdravím jejich tepen jsou stravovací návyky a životní styl.

Jejich jídelníček tvoří z více než 70 % glycidy s vysokým obsahem vlákniny a na bílkoviny a tuky připadá v jejich stravě jen 14 %. Kouření holdují jen výjimečně a vedou vysoce aktivní život. Zatímco my prosedíme více než polovinu dne, Tsimanové se za celý den nezastaví a vsedě tráví jen desetinu času, po který jsou vzhůru.

Svá zjištění dokládají i tím, že obyvatelům vesnic, kam již dorazila „moderní civilizace“ a například místo pádel již pohání kánoe přívěsné motory a indiáni tak mají snadnější přístup do civilizace a k nejrůznějším převážně sladkým pochutinám, rostou nezadržitelně hladiny cholesterolu v krvi.

Tsimanové jsou tak důkazem, že se člověk může dožít vysokého věku bez známek aterosklerózy. Musí ale dodržovat zásady zdravého životního stylu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47