Houby v Německu vykazují velké množství radioaktivity

Hřib hnědý v oblasti Bavorska obsahuje vysoké koncentrace radioaktivity
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
14. října 2019 15:00 / Internet
  129   13
Od strašlivé jaderné havárie v Černobylu uplynulo 33 let, ale i po takto dlouhé době vykazují některé druhy hub v sousedním Německu vysoké množství radioaktivity. Jednou z nejvíce postižených oblastí je podle Spolkového úřadu pro ochranu před zářením (BfS) také bavorská strana Šumavy.

Havárie elektrárny v Černobylu byla nejhorší jadernou katastrofou v dějinách, která po sobě zanechala nejen neobyvatelnou oblast kolem epicentra, ale také vysoké míry radioaktivity v některých částech Evropy.

Jednou z nejvíce postižených oblastí je Bavorsko v sousedním Německu. I po více než třiceti letech zde některé druhy hub vykazují vysoké dávky radiace. Například hřiby hnědé zde obsahují stále vysoké hladiny radioaktivního cesia-137.

Experti spojují silnou radioaktivitu v oblasti se silným bouřkami, které se krátce po havárii v květnu 1986 nad Bavorskem vyskytly. Vyšší koncentraci radioaktivního cesia-137 vědci objevili také v oblasti měst Garmisch-Partenkirchen a Berchtesgaden, kde v roce 1986 také panovaly silné bouřky.

„V extrémních případech obsahuje jeden pokrm připravený z těchto hub více cesia-137, než kolik člověk přijme s jinými potravinami ze zemědělské produkce za celý rok,“ uvedla předsedkyně BfS Inge Pauliniová.

Úroveň radioaktivity v houbách sice není nijak kritická, ale podle Pauliniové by se lidé měli jejich konzumaci vyhýbat. Jelikož poločas rozpadu cesia-137 je přibližně 30 let, zbývá ještě jednou tak dlouhá doba, než se všechny radioaktivní částice zcela rozloží.

Podle expertů byla bavorská oblast zasažena radioaktivním spadem kvůli silným bouřkám až desetkrát více než jakékoliv jiné oblasti v Německu. Německý úřad pro ochranu proti záření monitoruje stav radioaktivního cesia-137 každý rok již 12 let. Dále čtěte: (Australský druh odolných rostlin může znovu oživit člověkem zničené oblasti na Zemi).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jeden z nejstarších letounů amerického letectva má novou misi

Dům a zahrada

Lesk vašim příborům vrátí kousky alobalu nebo voda z brambor

Cestování

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Zavřít reklamu