Autismus a kouření. Nečekané souvislosti

Na vzniku autismu se může podílet i kouření prarodičů
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
24. dubna 2019 09:32 / Shutterstock
  0   0
O tom, že kouření mírně řečeno lidskému zdraví neprospívá, asi nikdo nepochybuje. S rozvíjejícím se vědeckým zkoumáním se však objevují i další negativní dopady kouření, které se mohou objevovat nejen u kuřáků a jejich potomků, ale i u jejich vnoučat.

K nejčastějším rizikům spojených s inhalací tabákového kouře patří poškození plicních dýchacích cest a velké riziko vzniku rakoviny plic. Až 80 % případů vzniku tohoto onemocnění je spojeno s kouřením. Při spalování tabáku totiž vzniká karcinogenní benzo[a]pyren, dehet a zhruba dalších 5 000 škodlivých látek. Inhalování těchto látek přispívá i k onemocněním kardiovaskulárního systému a vede tak i k častým infarktům u kuřáků.

A jak se ukazuje, tak kouření nemusí mít negativní vliv jenom na zdraví samotného kuřáka či jeho dětí, ale může ovlivnit i zdravý vývoj jeho vnoučat. Jedna ze studií provedená na bristolské univerzitě se zaměřila na babičky z matčiny strany, které během těhotenství kouřily. A ze vzorku téměř 15 tisíc dětí, byla vnoučatům kuřaček diagnostikována porucha autistického spektra (PAS) s o 53 % vyšší pravděpodobností, než vnoučatům nekuřaček. Ze studie rovněž vyplynulo, že dívky na tom byly ve srovnání s chlapci hůř – v jejich případě pravděpodobnost toho, že budou mít problémy s komunikací, představivostí a sociální interakcí, činila celých 67 %. Proč ale vzniká uvedený rozdíl mezi chlapci a děvčaty, vědci zatím vysvětlit nedokážou.

Podle jednoho z autorů studie je zřejmé, že kouření může poškodit DNA mitochondrií přítomných v každé buňce. A mitochondrie se na další generaci přenášejí pouze prostřednictvím matčiných vajíček. Podle vědců prý existují dva možné mechanismy. Poškození DNA, které se následně přenese na vnoučata kuřaček, nebo nějaká adaptivní reakce na kouření, která způsobí větší náchylnost vnoučat k  poruchám autistického spektra.

Mimo dědičného vlivu, který je nezpochybnitelný, tak může mít vliv na tuto vývojovou poruchu mozku i kouření prarodičů postižených dětí. Problém však je, že částí řetězu DNA, kde může poškození či pozměnění genu vzniknout, je mnoho. Hledání konkrétního místa či genu tak bohužel připomíná hledání jehly či jehel v kupce sena.

V každém případě je však zřejmé, že negativní vliv kouření se může projevit i „ob generaci“. Leží-li vám tedy na srdci zdraví nejenom vaše, ale i vašich dětí a vnoučat, pak s kouřením rozhodně nezačínejte. Známá, ale jak je vidět i dosud neznámá rizika jsou příliš velká. O lidech, kterým infarkt nehrozí, jsme psali v tomto článku.

Karel Kovka | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Nejnovější testy sítí 6G přinášejí překvapivé výsledky

Dům a zahrada

Jak zabránit beruškám v náletech na váš domov

Cestování

Nasaďte helmu a poznejte méně známé, ale pohádkově krásné cyklotrasy

Zavřít reklamu