Alarmující zpráva vědců: Hrozí vymírání milionu druhů rostlin a živočichů

 Věda a Výzkum 
14. května 2019 06:30 / Terezie Zamlynová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Země a život na ní je v ohrožen Shutterstock
Svět, živočichové, a tudíž i lidstvo na tom není růžově. Klimatické změny a globální oteplování si začínají krůček po krůčku vybírat svoji krutou daň všude, kam se člověk podívá. Před několika dny navíc vědci z OSN zveřejnili vědeckou zprávu o tom, že už v příštích desetiletích hrozí vyhynutí milionů druhů rostlin a živočichů.

Mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES) 6. května zveřejnil rozsáhlou vědeckou zprávu o stavu globální populace rostlin a živočichů. Naposledy svět četl studii takového významu v roce 2005. Nynější výsledky jsou ještě více alarmující. Vyhynutí hrozí milionu druhů, mnoho jich může vymizet už v příštích desetiletích. Na zprávě se podíleli i čeští experti, problémy se totiž podle nich projevují i v Česku.

Jaderný výbuch by planetu ochladil. Ale taky by nesl zkázu

O tom, že vývoj na planetě nejde příznivým směrem, se ví již delší čas. Stejně tak se již delší čas hledá mezi odborníky celého světa řešení. Již v minulosti například američtí vědci spočítali, že by ochladit globální klima mohla lokální válka vedená jadernými zbraněmi. Průměrně by se jednalo o ochlazení o jeden stupeň Celsia, v Evropě pak až o čtyři stupně Celsia.

Odvrácenou stranou řešení – pomineme-li samotnou nukleární válku – by bylo také to, že takové ochlazení by přineslo také hladomor.

Naštěstí je podle mnoha odborníků celosvětový nukleární konflikt nepravděpodobný. Ovšem riziko, že dojde k menšímu jadernému konfliktu, například mezi státy třetího světa disponujícími jadernými zbraněmi, je stále vysoké.

Co by udělal konflikt se světovým klimatem?

I to byl důvod, proč se vědci z NASA reálně zabývali tím, jaké by byly dopady případného konfliktu na světové klima.

V současné době průměrná teplota celosvětově stoupá (jev známý jako globální oteplování). Podle Luka Omana z Amerického úřadu pro letectví a kosmonautiku by v případě lokální jaderné války za použití pouhého 0,03 % jaderného arzenálu (ekvivalent 100 bomb svržených na Hirošimu) skutečně došlo ke znatelnému poklesu teploty.

Proč? Výbuchy a požáry by do ovzduší uvolnily asi pět milionů tun uhlíku. Vznikly by saze, které by se časem usadily v horní vrstvě troposféry a vyšších vrstvách. Tam by účinně odstínily sluneční paprsky směřující na zemský povrch. Důsledky by se odrazily v klimatu celého světa. Mechanismus vlivu na teplotu na Zemi je u jaderného výbuchu stejný jako v případě výbuchu sopečného. Při něm se rovněž do atmosféry dostane obrovské množství látek, které odráží sluneční záření. 

Následky jaderného konfliktu by setrvaly řadu let

Důsledky toho, co by se přímo dělo, vědci shrnuli do několika základních oblastí. Na dva až tři roky by klesla na Zemi průměrná teplota o 1,25 stupně Celsia. Nejvíce by to pocítili lidé v tropech, Evropě, Asii a na Aljašce. To jsou místa, kde by teplota mohla klesnout až o čtyři stupně Celsia.

I po deseti letech od vypuknutí lokálního jaderného konfliktu by teplota stále byla o půl stupně Celsia nižší než před touto událostí. Toto chladnější klima by způsobilo vážné důsledky pro pěstování zemědělských produktů. Samozřejmě detailní dopady by byly v podstatně širší škále.

Nepříznivá prognóza – výzva každému jednotlivci

V tuto chvíli tedy leží na stole fakt, že je nezbytné situaci zvrátit, protože vedle změn klimatu dochází na Zemi i k dalším nepříznivým jevům – například k již zmíněnému vymírání druhů hmyzu, rostlin a živočichů.

V aktuálním květnovém globálním hodnocení odborníci z celého světa proto mimo jiné uvedli, že pomoci k obnově poškozených ekosystémů na planetě může jen zásadní reforma zemědělsko-potravinářského průmyslu a hluboké změny ve způsobu výroby a konzumace.

„Dopouštíme se ničení samotných základů našich ekonomik, prostředků výživy, potravinové bezpečnosti, zdraví a kvality života v celém světě,“ uvedl předseda mezivládního panelu Robert Watson. Čtěte také: Vědci řeší záhadné zmizení obří kolonie tučnáka obrovského v Antarktidě.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda