Skateboarding ve středním věku prospívá duševnímu zdraví a pomáhá s vyrovnáváním se s osobními problémy, říká nový výzkum

 Věda a Výzkum 
13. ledna 2022 15:10 / Radek Chlup
  0
📷
2 fotografie v galerii
Skateboarding není o soutěživosti, ale prožitku a komunitě Pixabay
Skateboarding ve středním věku je podle nové studie prospěšný pro duševní zdraví, vyrovnání se s osobními problémy a získání „duchovního” významu v životě. Výzkum ukazuje na výhody lifestylových sportů.

Paul O'Connor, výzkumník z University of Exeter v Británii, hovořil se skateboardisty a analyzoval pro svou studii tematické články, aby zjistil pozitivní vlivy tohoto lifestylového sportu na lidský život. Došel k závěrům, že skateboarding u osob ve věku 40 až 60 let zlepšuje kondici duševního zdraví a dává jejich životu duchovní význam. 

Tito lidé mají podle vědce přístup ke komunitě a identitu oddělenou od jiných částí jejich života. Popularita tohoto sportu vzrostla u osob středního věku po propuknutí nemoci covid-19 a po jeho umístění na olympijské hry, které se uskutečnily v roce 2020 v Tokiu. 

Prožitek, žádná soutěživost! 

O'Connor zkoumal, v čem popularita skateboardingu spočívá. „Pro osoby, s nimiž jsem hovořil, byl skateboarding něčím více než péčí o fyzické zdraví,” uvedl vědec, jehož průzkum se uskutečnil v USA, Kanadě, Hong Kongu a Británii. 

O'Connor, který studuje sport a sociologii skateboardingu, se sám často chopí prkna. Ve své dlouhé praxi přišel na jednu důležitou věc, a tou je důležitost potěšení. Klasický sport jako fotbal či hokej je o soutěživosti, skateboarding se ale zaměřuje na radost. 

„Skateboarding poskytuje vážné emocionální východisko pro lidi, kteří zažili kolaps dlouhodobých vztahů, kariérní problémy, problémy v rodičovství či užívání návykových látek. 

Problém však podle vědce spočívá v tom, že se sportovní média těmto lidem vysmívají jako osobám v krizi středního věku. Psali jsme také: Zimní sporty a jejich budoucnost. Zpráva, která se nečte dobře.

Zdroj: DailyMail.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Autorka My všichni školou povinní Markéta Zinnerová v slzách. Zemřel jí milovaný manžel

Styl

Hubnutí po čtyřicítce. Dejte si pozor na nízký příjem kalorií a další chyby, kvůli kterým ženy často...

Tech

U kvantových počítačů byl právě dosažen významný milník. Pracují s 99procentní přesností

Zavřít reklamu