Slavný Tyrannosaurus rex byl prokazatelně kanibalem

 Věda a Výzkum 
06. ledna 2021 14:00 / Vladimír Socha
  0
📷
4 fotografie v galerii
Tyranosauři byli vzájemně často agresivní a utkávali se v brutálních soubojích Pixabay
Ačkoliv nepochybně lovil živou kořist v podobě býložravých dinosaurů, některé fosilie dokládají, že "král dravých dinosaurů" si občas přilepšoval i masem jiných tyranosaurů.

Dnes již víme, že tyranosauři byli k ostatním jedincům svého druhu (snad s výjimkou reprodukčního partnera, rodiče nebo sourozence) značně agresivní a nesnášenliví. Již dříve se objevil názor, že mohli tuto svoji temnou stránku posunout ještě dál a dopouštět se kanibalismu. Ten byl ostatně prokázán i u jiného tyranosaurida, a sice staršího a o trochu menšího druhu Daspletosaurus torosus. U samotného druhu T. rex jej pak nedávno objevili paleontologové ve sbírkách fosilií při instituci Museum of the Rockies.

Rýhy na kostech promlouvají

Vědecká studie o nápadných a tvarově specifických rýhách po zubech obřího teropoda byla publikována v roce 2010. Další podobný objev byl ohlášen roku 2015 a přišel v podobě fragmentu fosilní kosti nalezené v sedimentech souvrství Lance na území Wyomingu. Vedoucí výzkumu Matthew McLain spolu s kolegy zveřejnil detailní informace již ve zmíněném roce na každoročním mítinku Americké geologické společnosti. V roce 2018 byla o tomto zajímavém nálezu konečně publikována také samotná odborná práce. Co nám tedy o „králi dinosaurů“ prozrazuje?

Tyranosauří kanibal usvědčen

Vše se točí kolem jediné fosilní kosti dolní končetiny. Tato kost vykazuje stopy po okusu v podobě několika dlouhých rýh koncentrovaných především u distálního konce kosti. Přítomno je přinejmenším deset rýh, a to včetně jedné, která byla způsobena tahem zubu s okrajovým vroubkováním přejíždějícím po kosti a strhávajícím měkkou tkáň. Srovnáním šířky rýh (až 5 milimetrů) s velikostními parametry dentice teropodů z tohoto souvrství je prakticky jisté, že původcem byl v tomto případě velký jedinec druhu Tyrannosaurus rex. Tvar, umístění a orientace rýh ukazují na to, že se jedná o památku na okusování mrtvého těla.

Přeceňovaná dinosauří legenda?

Rozbor dochované „okousané“ fosilie zase prokázal, že šlo o mladého jedince, který v době smrti teprve procházel fází rychlého růstu. Jak staré mládě to bylo, však nelze s jistotou určit. Podstatné je, že šlo taktéž o tyranosaura a z uctívaného „vládce dravých dinosaurů“ se nám tak začíná stávat tvor poněkud méně lichotivých vlastností. Ať už šlo o spíše výjimečnou událost nebo naopak o běžnou realitu tyranosauřího života, známe už minimálně dva případy, kdy se tento dominantní predátor odhodlal k praktikování kanibalismu. To samozřejmě neznamená, že nemohl být také aktivním lovcem jiné kořisti. Musíme se nicméně smířit i se stinnou stránkou této dinosauří "hvězdy". Další články na podobné téma naleznete také zde a například také zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...