Klon tchoře černého zachrání svůj vymírající druh. Samička Elizabeth oslavila v ochranářském centru své první narozeniny

 Věda a Výzkum 
22. ledna 2022 13:52 / Radek Chlup
  0
📷
2 fotografie v galerii
Klonování neznamná ochranu celých ekosystémů, varují někteří vědci  Pixabay
Seznamte se s Elizabeth Ann, samičkou tchoře černonohého, která může zachránit svůj vymírající druh. Elizabeth je totiž klon, který právě oslavil v ochranářském centru v Coloradu své první narozeniny. Je to velký příslib pro záchranu ohrožených druhů do budoucna. Metodu klonování ještě však nemají vědci plně pod kontrolou.

Elizabeth byla naklonována z buněk thoře uhynulého před 35 lety. Oslavila své první narozeniny a letos na jaře ji čeká první páření s vybraným samcem. Pokud se samičce narodí zdravá mláďata, půjde o první zabránění vyhynutí ohroženého druhu s pomocí klonování. 

V případě úspěšnosti experimentu by podle informací na webu Mongabay mohlo být klonování nadějí pro další druhy ohrožené úbytkem zástupců v populaci, například pro nosorožce. Podle některých ekologů to ale může vést k tomu, že se budou vědci snažit zachránit jen několik druhů na místo ochrany celých ekosystémů. 

Klonování je nesmírně obtížné 

Pokračování v klonování bude obtížné. Je totiž důležité, aby byl zachován kvalitní genetický materiál a klonovaný jedinec nesmí být příbuzný žijících zvířat. Celý proces navíc musejí doprovázet přípravy fungujícího ekosystému pro nová, časem se rozmnožující zvířata. 

Klonování má další háček. Podle specialistky na záchranu ohrožených druhů Barbory Durrantové ze zoologické zahrady v San Diegu se klonování u některých druhů osvědčilo lépe než u jiných a vědci netuší, proč tou tak je. Odborníci musejí vyvinout podle jejích slov pro zvýšení šancí na úspěch jedinečný přístup pro každý druh a zvíře. Klonování tedy bude předmětem dalších výzkumů a experimentů. 

Vědci kromě tchoří samičky naklonovali také koně Převalského, který dostal jméno Kurt. Byl naklonován ze 40 let zmražených buněk. Aby se mohl Kurt rozmnožovat, musí ještě dospět. V roce 2023 by se k němu dokonce mohli přidat naklonování sourozenci. 

Zdroj: Mongabay.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím