Okno do mozku. Sítnice mohou pomoci odhadnout předčasnou smrt
Stejný věk neznamená stejná doba smrti. Existují různé způsoby, jak zjistit skutečný věk organismu. Neurozobrazování, metylace DNA, stárnutí transkriptomu. Podle vědců, jejichž výzkumná práce vyšla v časopise British Journal of Ophthalmology, mohou mnohé prozradit také sítnice.
Vědci analyzovali s pomocí speciálního modelu strojového učení 80 169 detailních snímků sítnic z britské biobanky od 47 000 dospělých osob ve středním až starším věku. Zhruba deset let po skenování zemřelo zhruba 1871 z těchto lidí. Do této skupiny spadaly osoby se staršími sítnicemi.
Podle analýzy je totiž sítnice o rok starší než skutečný lidský věk. Každý rok sítnice spojil algoritmus s dvouprocentním zvýšením rizika mortality jakoukoliv příčinou. Zvýšilo se také riziko úmrtí nezahrnující rakovinu a kardiovaskulární nemoci, a to o tři procenta.
Jedná se pouze o pozorování. Není zřejmé, co vztah sítnic a předčasné smrti na biologické úrovni řídí.
Odpovědi hledejme v mozku
Studie podporuje dřívější pozorování, že jsou sítnice citlivé na poškození způsobená stárnutím. Vědci již dříve zjistili, že mohou buňky v zadní části lidského oka pomoci lékařům s předpověďmi kardiovaskulárních chorob, onemocnění ledvin a dalších signálů stárnutí. Tohle je však první vědecká práce, která prezentuje sítnice jako efektivní prediktor celkové úmrtnosti.
„Významná souvislost mezi věkovým rozdílem sítnice a celkovou úmrtností společně s rostoucími důkazy o spojení mezi mozkem a okem podporuje názor, že je sítnice oknem do neurologických onemocnění,” píše mezinárodní tým expertů v dokumentu.
Míra úmrtnosti na kardiovaskulární choroby v poslední době díky pokročilé medicíně klesla, což znamená, že mohou být sítnice pro určení zdraví srdce i přes výsledky studie důležité.
Podle předchozích výzkumů ze snímků sítnic skutečně lze předpovědět rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Psali jsme také: Podle nové studie je daň za příliš mnoho času v práci veliká. Vede až k předčasné smrti.
Zdroj: British Journal of Ophthalmology.