Vědci zjistili, jak dlouho trvá smrt
Do širokého výzkumu tohoto tajemného fenoménu se zapojilo dokonce i Česko. V úzké spolupráci s Kanadským výzkumným programem pro dárcovství a transplantaci sledovali lékaři z nemocnice ve východním Ontariu srdeční aktivitu a krevní tlak na stovkách jednotek intenzivní péče v Kanadě, Česku a Nizozemsku. Jejich cílem bylo sledovat srdce umírajícího až do jeho posledního úderu.
Proč je to důležité
Dlouho byla smrt synonymem pro zástavu srdce. Rozdíl mezi živou bytostí a tělem určeným pro márnici se tak už nezjišťoval pouze nahmatáním pulzu. Dnes je to ještě jinak. Dnes jde o kombinace funkcí od mozkové činnosti až po pouhou metabolizaci buňky.
Dosažení dohody o souboru kritérií, která představují naši smrt, však jde mnohem dál. Navíc tam, kde je ve hře ještě dárcovství orgánů, je každý okamžik, kdy je tkáň bez kyslíku, příliš dlouhým okamžikem.
Kontrolní seznamy vitálních funkcí a aktivity mozkových kmenů, pětiminutová nepřítomnost dechu a pulzu, to jsou jen některé údaje, které lékaři musejí sledovat. A to je důvod, proč byl tento výzkum tolik užitečný.
Odcházení trvá pět minut
Z 480 pacientů, kteří se výzkumu účastnili, vykazovalo 67, tedy pouhých 14 procent, známky vracejícího se srdečního rytmu. Toto blikání trvalo v průměru sotva pár sekund a nikdo z nich se nakonec do života nevrátil. Z těchto sledovaných, kteří zažili krátký puls, jen pět mělo patrný rytmus. U ostatních se dokonce musely důkazy o jejich srdeční aktivitě najít až na údajích z EKG.
V 55 případech pacienti žili v období bez naměřeného pulzu mezi jednou a dvěma minutami. Nejdelší časový úsek bez srdečního rytmu, následovaný krátkým návratem k pulzu, byl 4 minuty a 20 sekund. Pokud jde o 32 pacientů, kteří souhlasili s dárcovstvím orgánů, došlo pouze ke dvěma obnovením srdeční činnosti, a to za 64, respektive 151 sekund.
Spolu s měřeními arteriálního tlaku a údaji o aktivitě srdce tak vědci došli k závěru, že je potřeba respektovat "pětiminutové pravidlo“ srdeční zástavy.
Předvídání toho, jak vypadají naše poslední okamžiky, je zásadní v situacích, kde je důležité načasování. Navíc toto vědění také pomáhá rodinám a přátelům vyřešit případné pochybnosti o lékařských rozhodnutích. Tento výzkum byl publikován v New England Journal of Medicine.