Nový objev naznačuje, že život na Zemi začal úplně jinak, než jsme si mysleli

Život začal chimérickou směsí RNA a DNA
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
04. ledna 2021 17:51 / Depositphotos
  1120   18
V novém výzkumu vědci přišli s šokující informací. Původ a role RNA (kyseliny ribonukleové) při tvorbě života byl o dost jiný, než se dosud myslelo. Mimochodem jde o stejnou kyselinu, jež je hlavní součástí v současnosti dvou schválených koronavirových vakcín.

Celé tajemství spočívá v molekule zvané diamidofosfát (DAP), která "mohla chemicky spojit drobné stavební kameny DNA zvané deoxynukleosidy do řetězců prvotní DNA,“ vysvětluje práce Scripps Research.

První formy života už měly DNA

Vědci se domnívají, že DAP se mixovala v různých množstvích, až se proměnila v první DNA a RNA. To znamená, že první formy života, které mohly reprodukovat a přenášet genetický materiál, byly pravděpodobně směsí obou druhů, nejen RNA.

Ale jaké jsou důkazy? Je to především problém s modelem pouze pro RNA (známý také jako "světová hypotéza RNA“), protože RNA je příliš lepkavá. To znamená, že například jako vodík se RNA váže a neodděluje se od ostatních molekul. V evolučně moderní době víme, že RNA je ze svých čerstvých kopií štěpena enzymy, ale enzymy vznikly až po RNA. Jak se tedy první řetězce RNA uvolnily bez pomoci enzymů?

Vědci na to přišli

Vše spočívá v chimérické molekule, což kupříkladu znamená, že někteří lidé mají více než jednu sadu DNA. U prvotních molekulárních řetězců DNA a RNA má chimerismus podobu jediných řetězců s důkazy o obou druzích genetické informace. To v překladu znamenalo, že došlo ke snížení "lepivosti“ samotné RNA, což vedlo k vytvoření cesty, která vysvětluje původní replikaci RNA bez enzymů. Představte si to jako nanuk se dvěma tyčinkami. Když jimi správně trhnete, vytvoříte z nich dva samostatné nanuky.

A jak se tedy RNA dokázala uvolnit bez pomoci enzymu? A jak souvisí s mRNA v koronavirových vakcínách?

Enzymy jsou křehké, což znamená, že v každém daném dodavatelském řetězci, jehož výsledkem je mRNA, jsou enzymy často nejslabším článkem. Vědci jsou nyní ale schopni modelovat budoucí syntézu RNA na originálním, chimérickém procesu, který vůbec enzymy nepotřebuje. Takže jsou zjednodušeně řečeno schopni vyrobit něco, co vydrží déle a snese vyšší zátěž, tudíž se to perfektně hodí i pro vakcíny. Dále čtěte: Úplný a přesný seznam složek vakcín proti COVID-19.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Kočky se mohou snadno přehřát. Pomozte jim překonat horké letní počasí

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Zavřít reklamu