Replika kostry tyranosaura je k mání už za dva miliony korun

 Věda a Výzkum 
02. ledna 2021 15:00 / Vladimír Socha
  0
📷
4 fotografie v galerii
Replika lebky asijského tarbosaura Vladimír Socha (vlastní snímek, 2007)
Nedávný prodej nádherného kosterního exempláře druhu Tyrannosaurus rex za téměř 32 milionů dolarů ukázal, že dinosauři jsou v kurzu. Za kolik by si ale repliku kostry mohl pořídit obyčejný "smrtelník"?

V dnešním světě je na prodej téměř všechno a paleontologie bohužel není výjimkou. V případě dinosauřích fosilií jsou to často načerno vyvezené exempláře fosilních vajec i kosterních částí ze zemí, jako je Čína a Mongolsko, ale také mnoha jiných. Ve Spojených státech amerických jsou dnes k zakoupení také legálně získané zkameněliny na soukromých nalezištích, které vykopali a vypreparovali komerční sběratelé se svolením majitelů pozemku (exemplárním případem jsou nádherné exempláře "Sue" a "Stan").

Originální fosilie za 733 milionů

K zakoupení jsou dnes také věrné repliky koster, v tomto případě tyranosauřího jedince zvaného „Stan“, tedy právě onoho rekordního tyranosaura, jehož originální fosilie byla vydražena v přepočtu za 733 milionů Kč. Exemplář tohoto velkého tyranosaura byl objeven v kraji Harding (nedaleko města Buffalo) na území Jižní Dakoty na jaře roku 1987. Objevitelem byl amatérský paleontolog Stan Sacrison, po němž byl exemplář teropoda neformálně pojmenován. V roce 1992 se do vykopávek a preparace fosilní kostry pustil tým z instituce Black Hills Institute of Geological Research ve městě Hill City (Jižní Dakota).

Auto nebo kostru?

Práce na tomto projektu jim zabrala asi 30 000 hodin. Dřina se ale vyplatila a dnes se odlitkem kostry tohoto tyranosaura s katalogovým označením BHI 3033 a skutečnou délkou asi 10,9 až 11,3 metru chlubí nejedno muzeum v Severní Americe, Evropě i jinde. Prodáno jich bylo do roku 2020 již více než třicet. A zakoupit si jej můžete bez problémů i vy – stačí vám k tomu zhruba 2,2 milionu českých korun, nepočítaje náklady na dopravu ze zámoří. Můžete si tedy vybrat, zda raději velmi luxusní automobil nebo repliku kostry slavného dinosaura.

Kompletní až ze 70 %

Replika kostry váží přes 700 kilogramů, je dlouhá 12,2 metru a výška v nejvyšším bodě páteře činí 3,7 metru. Kostra byla při objevu kompletní z asi 63 až 70 % (odkryto bylo na 199 jednotlivých fosilních kostí), čímž za sebou nechává všechny ostatní známé exempláře tyranosaurů s výjimkou „Sue“. Získat ji můžete ve dvou až čtyřech pózách, zejména pak „chodící“ a „běžící“, přičemž anatomicky korektnější je rozhodně ta druhá. Cena za celou repliku činí dobře zapamatovatelných sto tisíc dolarů, což přibližně odpovídá částce za luxusní automobil.

Lebka v ceně škodovky

Samotná lebka zhruba ve skutečné velikosti (rozměry 147 x 81 cm) pak vyjde na 9500 dolarů, tedy asi na 210 000 Kč. A kdybyste měli hlouběji do kapsy, pak se nabízí alespoň věrná replika menšího „Stanova“ zubu v hodnotě 40 dolarů, tedy přibližně 885 korun. „A to už se přece vyplatí!“, chtělo by se dodat. Ale vážně – lepší bude podívat se na věrnou repliku kostry slavného tyranosaura v některém z muzeí. My Evropané máme možnost prohlédnout si ji například v Bruselském muzeu přírodních věd nebo v obdobné instituci v britském Manchesteru. Další články s podobnou tematikou naleznete zde nebo také zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Umění poznat, že je čas na životní změnu, je důležité. Všímejte si znamení

Dům a zahrada

Vypěstovat si z pecky avokáda krásnou pokojovku zvládne i úplný začátečník. Základ je teplo a vlhko

Zavřít reklamu