Vědci zjistili, že ani identická dvojčata nejsou stoprocentně geneticky identická

 Věda a Výzkum 
11. ledna 2021 20:44 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Genetika identických dvojčat není stejná Depositphotos
Nová vědecká studie boří některé mýty. Ukazuje se, že identická dvojčata nakonec nejsou identická. Genetické rozdíly mezi identickými dvojčaty začínají už velmi brzy v embryonálním vývoji.

Stejná, tedy monozygotická dvojčata pocházejí z jediného oplodněného vajíčka, které se rozdělí na dvě. Dosud se předpokládalo, že mají minimální genetické rozdíly. To znamená, že když se mezi takovými dvojčaty objeví fyzické nebo behaviorální rozdíly, předpokládá se, že pravděpodobnou příčinou jsou faktory prostředí.

Pravda je jiná

Nový výzkum zveřejněný v časopise Nature Genetics však naznačuje, že role genetických faktorů při formování těchto rozdílů byla podceňována. "Klasickým modelem dosud bylo studovat identická dvojčata, abychom oddělili vliv genetiky od prostředí při analýze nemocí,“ uvedla genetička Kari Stefansson. "Takže pokud vezmete identická dvojčata a u jednoho z nich se vyvine autismus, klasický výklad byl dosud takový, že to způsobilo prostředí.“

"Ale to je mimořádně nebezpečný závěr, protože existuje možnost, že onemocnění může být způsobeno časnou genetickou mutací, ke které došlo u jednoho z dvojčat, a u druhého ne," říká Stefansson.

Vše se rozhoduje už v embryu

Vědci sekvenovali genomy 387 párů identických dvojčat a jejich rodičů, manželů a dětí, aby mohli sledovat genetické mutace. Měřili mutace, které se vyskytují během embryonálního růstu, a zjistili, že identická dvojčata se liší v průměru o 5,2 časných vývojových mutací. U 15 procent dvojčat je počet odlišných mutací vyšší.

Pokud dojde k mutaci v prvních několika týdnech embryonálního vývoje, dalo by se očekávat, že bude rozšířená jak v buňkách jedince, tak v buňkách jejich potomků. Například v jednom ze studovaných párů dvojčat byla mutace přítomna ve všech buňkách v těle jednoho sourozence, což znamená, že k tomu pravděpodobně došlo velmi brzy ve vývoji, přičem u druhého dvojčete bylo vše v pořádku.

Stefansson řekla, že „jedno z dvojčat je vytvořeno z potomků buňky, ve které došlo k mutaci, zatímco druhé ne. Tyto mutace jsou zajímavé, protože vám umožňují začít zkoumat způsob, jakým dochází k twinningu.“

Vzhledem k nalezeným genetickým rozdílům může být samotný výraz identický pro popis sourozenců zavádějící. "Mám dnes větší sklon nazývat je monozygotická dvojčata než identická,“ říká nyní Stefansson. Dále čtěte: Nový objev naznačuje, že život na Zemi začal úplně jinak, než jsme si mysleli.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezónní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Tech

Zázračné armádní stroje jako V-22 Osprey nejsou až takovým zázrakem. Tesla patentoval letadlo s...

Zavřít reklamu