Jedna z největších říčních ryb světa vyhynula. Unikátní druh přežil více než 70 milionů let

Veslonos čínský vyhynul
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Věda a Výzkum 
14. ledna 2021 08:06 / Wikimedia Commons
  13   2
Čínští experti hned z kraje nového roku zařadili na seznam vyhynulých tvorů veslonosa čínského, což je jedna z největších sladkovodních ryb na světě. Tato ryba přežívala v řece Jang-c-ťiang, ale vědci už ji dobrých patnáct let neviděli, a proto se domnívají, že tvor už vyhynul.

Čínští vědci zveřejnili smutnou zprávu, když prohlásili za vyhynulého veslonosa čínského a ten se tak stal prvním na seznamu vyhynulých druhů v letošním roce. Veslonos čínský je jednou z největších sladkovodních ryb na světě, jejíž vývojové kořeny sahají až do období před 75 miliony let.

Tvor dosahoval délky až 3,6 metru a mohl vážit až čtvrt tuny, přičemž existují legendy o výrazně větších jedincích. Tato ryba, která se živila převážně drobnými živočichy, byla díky svým úctyhodným rozměrům také nazývána králem řeky.

Veslonos, jak už vyplývá z jeho jména, rozrýval dno řeky svým výrazným nosem připomínajícím pádlo. Jelikož ryba žila převážně u dna v hlubokých vodách, o způsobu jejího života toho vědci mnoho nevědí.

Druh měl léta namále

Podle vědecké studie zveřejněné v roce 2006 byl však veslonos odsouzen k vyhynutí již od roku 1993, protože už v té době žilo příliš málo jedinců na to, aby jeho populace mohla dlouhodobě prospívat. 

Vědci evidují celkem 210 případů, kdy byl mezi roky 1981 až 2003 veslonos čínský spatřen, od té doby neevidují jediný případ, což je vedlo k názoru, že tvor je vyhynulý. Řeka Jang-c'-ťiang, která byla jediným domovem veslonosů a je zároveň třetí nejdelší řekou světa, v posledních letech čelí vážným hrozbám způsobených lidskou činností.

Ochrana bohužel nestačí

Pro obrovský ekosystém řeky Jang-c'-ťiang, kde žije čtyři tisíce vodních druhů, je vymření takto velkého tvora velikou ránou. Navíc veslonos není jediným velkým tvorem, který z řeky zmizel. V roce 2006 byl prohlášen za vyhynulého také sladkovodní delfín, takzvaný delfínovec čínský.

Stav řeky nenechává klidným ani Peking, který na řece vyhlásil deset let trvající zákaz rybolovu. Panují totiž obavy z vyhynutí i dalších kriticky ohrožených tvorů, jako je například delfín sviňucha hladkohřbetá nebo až pětimetrový jeseter čínský. Dále čtěte: (Král toxického podsvětí. Vědci objevili záhadného predátora v hlubinách jedovatých jeskyní v Rumunsku).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Toto je nejmenší implantovatelný čip na světě. Sloužit má především v medicíně

Dům a zahrada

Kočky se mohou snadno přehřát. Pomozte jim překonat horké letní počasí

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Zavřít reklamu