Češi vyvíjejí unikátní technologii. Dokáže rozpoznat koronavirus v těle mnohem dříve než běžné rychlotesty
Český tým vědců z optických a biofyzikálních systémů Fyzikálního ústavu Akademie věd pracuje na vývoji biosenzoru, který podle jeho autorů dokáže rozpoznat přítomnost koronaviru v lidském těle dříve než běžně dostupné rychlotesty. Ty totiž fungují na bázi detekce protilátek, které si lidské tělo napadené virem vytváří.
Vědci se rozhodli vytáhnout do boje proti pandemii za pomoci moderních technologií a svou snahu zaměřili na vývoj vysoce citlivého přenosného biosenzoru. Toto zařízení dokáže identifikovat částice viru SARS-CoV-2 prakticky z jakéhokoliv povrchu, ať už se jedná o tělní tekutiny nebo například předměty, se kterými nakažený člověk přišel do styku.
Vědci na vývoji senzoru pracují již delší dobu v rámci spolupráce s Ochrannou službou Policie ČR zaměřené na včasnou detekci nebezpečných patogenů v potravinách. Biosenzor vykazuje v laboratorních podmínkách velice dobré výsledky a dokázal velice rychle detekovat přítomnost jiných bakterií a virů.
Biodetekční systémy jsou založené na bázi takzvaných ultra-rezistentních polymerních povrchů. Tato univerzální technologie se dá navíc velice snadno přizpůsobit na široké spektrum detekovaných látek. Klíčovým prvkem senzoru je polymerní biočip, který je možné používat opakovaně.
Pokud bude testování nového zařízení probíhat podle plánů, funkční prototyp by mohl spatřit světlo světa již v řádu několika měsíců. Samotné testování systému je předběžně domluveno na Parazitologickém ústavu Biologického centra AV ČR a Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. Dále čtěte: (Čína použila v boji proti koronaviru velmi účinná opatření. Zbytek světa by se měl poučit).