Legendární ledovec, který ukrýval unikátní ledové město v podzemí, už nelze zachránit

 Věda a Výzkum 
30. prosince 2020 18:39 / Lukáš Bauer
  2
📷
3 fotografie v galerii
Evropské ledovce pomalu tají Pixabay
Podle nejnovější studie organizace Legambiente, která se zabývá vědeckým zkoumáním ledovců po celém světě, překročil stav ledovců v Evropě kritickou hranici obnovitelnosti. Největší problém v současné době vzniká u alpských ledovců, které mohou roztát již koncem století. Vědci ale také zjistili, že jeden z dolomitských ledovců zmizí již během následujících dvaceti let.

Alpské ledovce již podle vědců z organizace Legambiente nelze zachránit, jelikož jejich stav už je za hranicí možné obnovy. Podle některých dřívějších studií je možné, že většina alpských ledovců zmizí již do konce tohoto století. V nové studii vědci z Legambiente varují před tím, že to může být i mnohem dříve.

Jedním z ledovců, který je již odsouzený k zániku, je například Marmolada v Dolomitech. Tento známý ledovec má podle vědců už jen velice krátkou budoucnost, protože s velkou pravděpodobností zcela roztaje během příštích dvaceti let. A není zdaleka jediný, který zmizí dříve než do konce století.

Rychlost tání je obrovská

Organizace Legambiente, která se zaměřuje na klimatické změny, biodiverzitu a obnovitelné zdroje energie, také uvedla, že alpské ledovce přišly od konce 19. století o více než padesát procent své hmoty. Podle vědců se jedná o smutnou ukázku toho, jak nádherná a velice křehká rovnováha vysokohorských prostředí podlehla vlivům globálního oteplování. Největší nárůst odtávání ledu z horských pásem však byla zaznamenána až v 80. letech minulého století.

Tající led ledovce Marmolada tak čas od času vydává svá ledová tajemství v podobě prastarých artefaktů, mrtvých těl nebo zbraní. V oblasti již byl nalezen například mrtvý voják z první světové války, sklady potravin a různé lovecké příbytky zhotovené z dřevěných kůlů.

Podzemní město

Tento ledovec byl totiž místem, kde rakouské vojsko vykopalo síť podzemních ledových tunelů. Vojáci se do ledovce dostali prasklinami a vytvořili naprosto unikátní ledové město s více než dvanácti kilometry tunelů vydlabaných v ledu. Italská armáda nebyla ledovec schopná dobýt, a proto se později stáhla. V oblasti se tak nachází spousta zbraní a dalších předmětů spojených s první světovou válkou. Dále čtěte: Pod antarktickým ledovcem se děje něco zvláštního. Vědci pod něj spustí speciální miniponorku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Umění poznat, že je čas na životní změnu, je důležité. Všímejte si znamení

Tech

Apple varoval, že miliony uživatelů iPhonů jsou v současné době bez ochrany

Zavřít reklamu