Podle známého geofyzika je uvnitř naší planety skrytý svět ve světě, který nechápeme

 Objevy 
04. listopadu 2021 15:33 / Radek Chlup
  36
📷
2 fotografie v galerii
Vědci mají podle geofyzika špatnou představu o struktuře vnitřku Země  Pixabay
Země má pevné vnitřní jádro a tekuté vnější jádro. Ale co když se vědci spletli a vnitřní jádro není tak pevné, jak si mysleli? Podle geofyzika je uvnitř naší planety skrytý svět ve světě, který nechápeme. Analýzou seismických vln určil, že vnitřní jádro se pohybuje na škále pevného, poloměkkého až tekutého kovu.

Vnitřní jádro Země je z nějaké části stále záhadné. Uvnitř naší planety je takové horko, že se tam nemůže vypravit na průzkum lidský tým ani sonda. Jediné, co vědcům zbývá, je mapovat zemský interiér s využitím seismických vln při zemětřeseních. Mohou tak rekonstruovat chování vnitřní Země způsobem, který se podobá CT skenu u člověka. 

Vlny, které se chovaly divně

Rhett Butler je geofyzik na Havajském institutu geofyziky a planetologie. Jeho výsledky byly nejprve jen otázkou neshodných čísel. Butler sledoval, jak seismické vlny vytvořené velkými zemětřeseními v pěti oblastech současně procházejí jádrem na opačnou stranu zeměkoule. 

Něco však nebylo v pořádku. Vlny, které měly projít pevným kovovým jádrem, se místo toho odkláněly. Vědce to překvapilo, ale věděl, že matematika seismických vln je správná. Podle něj to znamená jediné - vědci mají špatnou strukturu vnitřního jádra Země. 

Vnitřní jádro má tekuté struktury

Podle Butlera se seismické vlny chovaly, jako když procházely přes jádro, které má na svém povrchu kapsy kapalného a kašovitého polotuhého železa. 

To znamená, že zemské vnitřní jádro není pevnou koulí, alespoň ne stoprocentně. Na svém povrchu má polotekuté a tekuté struktury. „Ve vnitřním jádru Země vidíme mnohé detaily, které jsme dříve neviděli,” řekl Butler. 

Nález by potenciálně mohl změnit naše chápání magnetického pole Země. Vnitřní jádro jej totiž pomáhá modifikovat. Jiné planety, jako je například Mars, zase vnitřní jádro nemají, a tak nemají ani magnetické pole. Psali jsme také: Ve středu Země se dějí nevysvětlitelné věci. Zemské jádro je nakřivo a vědci nevědí proč

Zdroj: Live Science.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

George Clooney prozradil, proč odmítl kšeft za 35 milionů dolarů za jeden den práce

Styl

Tyto kosmetické nápady z TikToku byste zkoušet neměly. Mohly by poškodit vaši pleť

Dům a zahrada

Skladujte zelí klidně i na balkoně. Vydrží vám až do jara

Zavřít reklamu