Naše galaxie má tisíce nových hvězd, které nepochází z Mléčné dráhy

 Vesmír 
10. ledna 2020 08:49 / Mirka Malá
  0
📷
2 fotografie v galerii
Nově objevené hvězdy na obloze u Mléčné dráhy NASA
Vědci na konci minulého roku ke svému překvapení našli několik tisíc podivných mladých hvězd. Nachází se na okraji naší galaxie, tedy u Mléčné dráhy, ale rozhodně nepochází z ní, jak by správně měly.

Vědci dospěli k závěru, že se hvězdy vytvořily z hmotných kousků z Velkého a Malého Magellanova mračna, dvojice trpasličích galaxií, které Mléčná dráha nakonec pohltí. Hvězdy se nachází na okraji vzdáleného koutu Mléčné dráhy. Analýza však ukázala, že tyto hvězdy jsou relativně mladé.

Hvězdy jsou dál, než kterékoli známé mladé hvězdy v Mléčné dráze. Další analýza ukázala, že hvězdy mají neobvyklé složení, než by odpovídalo tomuto segmentu galaxie. Světelné pruhy, které se dostaly na Zemi, naznačovaly, že nejméně 27 nejjasnějších hvězd ve shluku mělo neobvykle nízký obsah kovu, což naznačuje, že materiál, ze kterého vznikly, pochází mimo Mléčnou dráhu.

Jak hvězdy vznikly?

Podle vědců je pravděpodobné, že oblak plynu vyčnívající z Magellanova mračna v určitém okamžiku prošel Mléčnou dráhou a vytvořil rázovou vlnu, kdy se proudící plyn střetnul s vlastním plynem Mléčné dráhy. Tento tlak v kombinaci s gravitací Mléčné dráhy stlačil některé plyny Magellanova proudu natolik, že se shlukly pod svou vlastní gravitaci. Jakmile se to stalo, některé shluky plynu byly dostatečně husté, aby vytvořily nové hvězdy.

Toto zjištění je podle vědců důležité, protože by mohlo vědcům pomoci zjistit, kde přesně se Magellanův proud nacház. Většina metod, které vědci používají, aby zjistili vzdálenost mezi hvězdou nebo galaxií a Zemí, nejsou přesné, takže vědci potřebují orientační body k nalezení těchto objektů. Na základě těchto nově objevených hvězd vědci dospěli k závěru, že proud je asi 90 000 světelných let od Mléčné dráhy, což je blíž, než se očekávalo.

Dobrá zpráva pro budoucnost

Tato nová data pomohou astronomům vytvořit lepší modely Magellanova mračna a proudu, aby zjistili, kam systém v budoucnu půjde a jak se v minulosti pohyboval. A to je důležité pro pochopení budoucnosti Mléčné dráhy.

„Nakonec se tento plyn promění v nové hvězdy na disku Mléčné dráhy,“ říka astrofyzik David Nidever. "Právě teď naše galaxie spotřebovává plyn rychleji, než se doplňuje. Tento další plyn, který k nám přichází, nám pomůže doplnit kapacity a zajistit, aby naše galaxie pokračovala v prosperitě a tvořila nové hvězdy." Dále čtěte: Nová chemická analýza ukazuje, že planeta Venuše je stále vulkanicky aktivní.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít