Tato geneticky upravená rajčata jednou porostou na Marsu
Je rok 2050 a právě jste dorazili na Mars. Čeká na vás první jídlo. Talíř špaget marinara vyrobený z čerstvých rajčat. Těžko si to představit, že?
Myšlenka, že by si astronauti mohli vychutnat čerstvá rajčata, se zdá být absurdní. Rostliny rajčete tak, jak je známe, zaberou spoustu místa a vyžadují určité podmínky. A tak vědci vyvinuli způsob, jak geneticky modifikovat cherry rajčata, která rostou v těsnějších svazcích a zabírají méně místa.
Aby cherry rajčata rostla ve hroznech, musejí být pomocí klíčové technologie CRISPR přesně upraveny tři klíčové geny v rostlinné DNA. Dva z genů kontrolují, kdy rostlina přestane růst a začne kvést a plodit. Třetí gen řídí délku stonků rostliny. Pouhé pozměnění prvních dvou genů vedlo k rostlinám rajčat, které neplodily moc rajčat, která navíc nechutnala dobře. Teprve když vědci pozměnili třetí gen, byli schopni vyrobit dokonalou rostlinu.
Kompaktní velikost není jedinou výhodou těchto pevně vázaných cherry rajčat. Růst také trvá kratší dobu, tedy asi 40 dní. To umožňuje plodiny pěstovat novými způsoby, dokonce i bez hnojiv. A to by se mohlo hodit i na Zemi.
Očekává se, že změna klimatu změní podmínky na Zemi takovým způsobem, že pěstování mnohých plodin bude těžší. Od zemědělských plantáží na Zemi až po vesmír, kde je omezený prostor a podmínky jsou náročné, bude nutné rostliny sklízet rychle, aby se maximalizoval výnos.
NASA na nalezení kreativních způsobů, jak pěstovat rostliny ve vesmíru v nulové či v mikrogravitaci, pracuje už dlouho. Experiment Veggie testoval různé rostliny a jejich pěstování na Mezinárodní vesmírné stanici.
Probíhá také výzkum toho, jak kultivovat marťanské půdy, protože obsahují škodlivé sloučeniny zvané chloristany, které jsou pro člověka škodlivé. Po úspěchu s rajčaty nyní vědci vyzkouší tuto metodu na kiwi. Dále čtěte: Vědci objevili planetu podobnou Zemi. Nachází se těsně vedle Sluneční soustavy.