Velryby využívají k lovu menších ryb lstivé triky. Vědci byli během výzkumu překvapeni

U keporkaků vědci pozorovali využívání lstivých taktik
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Země a Příroda 
09. ledna 2020 08:59 / Internet
  7   0
Během výzkumu keporkaků si vědci všimli zajímavého chování. Tento zhruba třicetitunový kytovec totiž používá k lovu ančoviček a dalších malých ryb lstivé triky. Lsti využívá keporkak zejména v případech, když se potřebuje infiltrovat do blízkosti obrovských hejn v rybích školkách.

Ohledně inteligence některých velryb není pochyb, ale dosud vědci netušili, že například keporkak využívá k lovu hejn drobných rybek lstivé taktiky. Tento fakt ukázal nový výzkum mořských biologů, který byl zaměřen právě na chování keporkaků. 

Přibližně třicetitunový keporkak se snaží nenápadně dostat do blízkosti rybích školek, aby mohl rybky nasát a přefiltrovat. Přijímání potravy této velryby spočívá v tom, že nahrne do tlamy obrovské množství vody, které přefiltruje přes hřebeny, kde se zachytí potrava a voda odteče. 

Při lovu rybek však tato technika není dostatečně účinná, protože hejna jsou velmi rychlá, a proto velryba využívá speciální techniky, aby se dostala k rybkám nepozorována co nejblíže.

Díky počítačovým modelům vědci dokázali vidět, jak ančovičky prchají v případě, že se do jejich blízkosti přiblíží keporkak. Vědcům se podařilo zjistit, že rybky nejvíce reagují ve chvíli, než keporkak otevře tlamu, a proto se velryba snaží držet tlamu zavřenou co nejdéle. Otevře ji, až když je přímo u hejna rybek, aby měly co nejméně času na únikové manévry.

Nová studie vědcům také poskytne odpovědi na to, kolik je schopen keporkak sníst na jeden zátah potravy. Díky tomu budou schopni určit, jaké má tvor energetické výdaje a příjmy. Dále čtěte: Obrovské srdce velryby bije jen několikrát za minutu. Vědci poprvé slyšeli jeho tlukot.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vydání nové verze Windows se blíží. Poběží na vašem počítači a má smysl ji mít nainstalovanou?

Dům a zahrada

Nesprávným používáním se vrtáky ztupí až čtyřikrát rychleji. Nabrousit si je zvládnete i sami

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Zavřít reklamu