Vesmírné společnosti a agentury plánují v příštím roce několik zásadních misí

 Vesmír 
05. ledna 2020 10:52 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nová vesmírná loď Starliner byla nedávno testována na oběžné dráze Internet
Uplynulý rok se uskutečnilo několik klíčových vesmírných misí a tento trend bude pokračovat i v tomto roce. V plánu jsou například komerční vesmírné lety s lidskou posádkou, stejně jako dlouho očekávaný návrat japonské sondy Hajabusa se vzorky asteroidu. V tomto roce také NASA odstartuje novou misi marsovského vesmírného robota.

V tomto roce budou zahájeny komerční vesmírné lety s posádkou, které měly být původně zahájeny již v roce 2019. Společnosti SpaceX a Boeing musely projekt posunout kvůli technickým překážkám, které se objevily při vývoji jejich vesmírných lodí.

Počátek nového desetiletí tak pravděpodobně zahájí novou éru komerčního dobývání vesmíru. Vypadá to, že jako první odstartuje s lidskou posádkou k Mezinárodní vesmírné stanici vesmírná loď CST-100 Starliner společnosti Boeing, loď Crew Dragon od SpaceX bude následovat. Přestože v první fázi budou komerční vesmírné lety s posádkou probíhat pouze mezi Zemí a ISS, v budoucnu by obě společnosti mohly být průkopníky v dopravě lidí na rudou planetu a dále.

Důležitou událostí v tomto roce bude také plánovaný návrat sondy Hajabusa 2, která na Zemi dopraví kontejner se vzorky z planetky Ryuga. Toto těleso totiž obsahuje materiály, které pamatují samotný vznik Sluneční soustavy. Vědci chtějí jejich výzkumem zjistit, jak se na Zemi dostaly první organické sloučeniny.

Vzorky z asteroidu jsou uloženy ve speciálních nádobách, ale vědci zatím netuší, kolik vzorků se v obou kontejnerech nachází. V červenci by se měla o odebrání vzorků z asteroidu pokusit i americká sonda Osiris-Rex, která již v současnosti obíhá asteroid Benny. Vzorky by měla sonda donést na Zemi v roce 2023.

Další klíčovou misí bude vyslání nového roveru NASA na Mars, ten se tak přidá ke svému předchůdci, roveru Curiosity a sondě InSight, která zkoumá rudou planetu pod povrchem. Nový robotický průzkumník Marsu bude hledat převážně stopy dávného života a také bude odebírat vzorky, které by jednou mohl doručit zpět na Zemi. Dále čtěte: (Satelity Starlink mají pokrýt celou planetu internetovým připojením. Nastal však nečekaný problém).

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod