Ježíš se na biblické lodi nejspíš vůbec neplavil

 Záhady a tajemství 
11. ledna 2020 18:11 / Mirka Malá
  17
📷
3 fotografie v galerii
Na tomto člunu se měl plavit Ježíš Amazon
Archeologové v Izraeli byli ohromeni poté, co objevili velmi zvláštní loď v Galilejském jezeře, kterou datovali do Ježíšovy doby. Nález zapůsobil jako bomba a vyvolal bouři v křesťanském světě.

Starověká loď je podle vědců vlastně rybářským člunem, jehož stáří sahá až do prvního století. Člun byl nalezen v roce 1986 během období sucha, kdy jezero z části vyschlo.

Její nález následně způsobil bouři v křesťanském světě, když se začal citovat jeden z biblických příběhů Bouře, podle něhož jednoho večera Ježíš a jeho učedníci překročili Galilejské jezero ve člunu. Náhle se objevila zuřivá bouře a zaplavila loď, vypadalo to, že nikdo plavbu nepřežije. K zázrakům, které Ježíš vykonal, patří právě utišení veliké bouře na Galilejském jezeře.

Podle příběhu Ježíš spal na zádi lodi, dokud ho neprobudili jeho učedníci a on neprodleně neutišil zuřící bouři.

Byl Ježíš na této lodi?

Touto otázkou se zabývá od nalezení rybářského člunu v roce 1986 řada vědců. Lodi se přezdívá Ježíšova loď a vědci skutečně mohou potvrdit, že její stáří je 2 tisíce let. Vědci ale nikdy nedokážou prokázat, zda se Ježís skutečně plavil zrovna na této lodi, protože na jezeře v té době bylo asi 600 lodí, které v tamních vodách především rybařily.

Pro vědce je tak mnohem důležitější, že mají loď, která je prokazatelně z Ježíšovy doby, neboť nalezený člun je také jediný, který se z té doby našel nebo dochoval. Vědci tak alespoň vědí, jak tehdejší jednoduché lodě vypadaly.

Vědci jsou ale skeptičtí k tvrzení, že Ježís vůbec kdy na takové lodi jel. Podle nich je fyzicky nemožné, aby se na tak malý člun s Ježíšem vešli všichni jeho učedníci, a dokonce i posádka.

Ale biblický příběh mluví jednoznačně. Podle něho došlo k velké bouři, do lodi narážely vlny, hřmělo a blýskalo se a Ježíš přesto tvrdě spal. Dokonce až tak tvrdě, že ho málem nedokázali vzbudit. Jeden z archeologů si je jistý, že během bouře je spánek na takové lodi prakticky vyloučený. Je tedy pravděpodobné, že se jen jedná o další biblickou manipulaci. Dále čtěte: Vědci se domnívají, že díky objevu obřího těla živočicha vyřešili jednu z největších záhad.

Témata: Bible, Ježíš, loď, člun, bouře
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Slaďoučké borůvky můžete pěstovat i na balkoně. Klíčový je výběr správné odrůdy, výsadba je...