Vesmírné observatoře zachytily vzácnou událost. Stala se v nedalekém hvězdném systému

 Vesmír 
13. prosince 2019 11:00 / Lukáš Bauer
  0
📷
3 fotografie v galerii
Srážka exoplanet vyslala signály, které zachytily observatoře Internet
Astronomům se v roce 2009 podařilo zachytit sérii signálů z vesmíru, které naznačovaly, že se stalo něco velmi zajímavého. Později vědci přišli na to, že se s největší pravděpodobností jednalo o srážku dvou exoplanet, která se udála ve zvláštním hvězdném systému asi 300 světelných let od Země. Nyní pomocí složitých výpočtů vědci určili následky této vesmírné kolize.

Astronomové před deseti lety tušili, že narazili na něco velkého. Ve starém binárním hvězdném systému totiž došlo ke srážce dvou exoplanet. Nyní po téměř deseti letech se vědcům podařilo následky této obrovské vesmírné kolize změřit.

Kvůli této kolizi se kolem systému vytvořil mrak prachu. Nejdříve se vědci domnívali, že příčinou mohly být asteroidy nebo planetesimály, které se vzájemně prolínají. Následná spektroskopická pozorování hypotézu vyvrátila a v roce 2010 vědci dospěli k závěru, že nadbytek prachu byl s největší pravděpodobností výsledkem skutečného střetu dvou světů.

Hvězdný systém s názvem BD + 20 °307 zachvátilo velké množství teplých, malých křemičitých částic prachu. Vědci pomocí infračervených spekter dokázali změřit, že hvězdný systém září asi o deset procent více, než před několika lety.

Podle vědců to znamená, že prachová zrna absorbují více tepla ze světla dvou hvězd BD + 20 °307 a odrážejí také více světla. Vědci se také domnívají, že následky kolize těchto planet se stále vyvíjí a budou mít zásadní dopad také na ostatní planety v systému.

Podle všech dostupných údajů a měření provedených systémem SOFIA (The Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) je kolize mezi dvojicí exoplanet stále nejpravděpodobnějším původem extrémního prachu v systému. Dále čtěte: Nový výzkum naznačuje, že hypotetická devátá planeta může být něčím úplně jiným.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím