Vesmírné observatoře zachytily vzácnou událost. Stala se v nedalekém hvězdném systému
Astronomové před deseti lety tušili, že narazili na něco velkého. Ve starém binárním hvězdném systému totiž došlo ke srážce dvou exoplanet. Nyní po téměř deseti letech se vědcům podařilo následky této obrovské vesmírné kolize změřit.
Kvůli této kolizi se kolem systému vytvořil mrak prachu. Nejdříve se vědci domnívali, že příčinou mohly být asteroidy nebo planetesimály, které se vzájemně prolínají. Následná spektroskopická pozorování hypotézu vyvrátila a v roce 2010 vědci dospěli k závěru, že nadbytek prachu byl s největší pravděpodobností výsledkem skutečného střetu dvou světů.
Hvězdný systém s názvem BD + 20 °307 zachvátilo velké množství teplých, malých křemičitých částic prachu. Vědci pomocí infračervených spekter dokázali změřit, že hvězdný systém září asi o deset procent více, než před několika lety.
Podle vědců to znamená, že prachová zrna absorbují více tepla ze světla dvou hvězd BD + 20 °307 a odrážejí také více světla. Vědci se také domnívají, že následky kolize těchto planet se stále vyvíjí a budou mít zásadní dopad také na ostatní planety v systému.
Podle všech dostupných údajů a měření provedených systémem SOFIA (The Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy) je kolize mezi dvojicí exoplanet stále nejpravděpodobnějším původem extrémního prachu v systému. Dále čtěte: Nový výzkum naznačuje, že hypotetická devátá planeta může být něčím úplně jiným.