Záhadná přírodní síla, o níž vědci dosud neměli ani potuchy. Co všechno dokáže?

Úchvatný objev se fyzikům podařilo uskutečnit v experimentálním laboratoři
 Věda a Výzkum 
18. srpna 2018 13:08 / Depositphotos
  111   10
Fyzikům se podařil úchvatný objev. Vědci z Institutu pro jaderný výzkum v Debrecínu prohlásili, že možná našli důkaz o nové základní přírodní síle, o níž jsme dosud neměli ani potuchy.

Úchvatný objev se fyzikům podařilo uskutečnit v experimentálním laboratoři, když si všimli anomálii při rozpadu částic, uvedl magazín Nature.com.

Attila Krasznahorkay z Maďarské akademie věd a tým kolem něj se objevem pochlubil již před třemi lety, nikdo ho však nebral příliš vážně. A to i přesto, že by to mohlo znamenat odhalení nové částice - bosonu, který je 34-krát těžší než elektron. Vědci z kalifornského institutu byli vůči myšlence maďarských vědců skeptičtí, ale zároveň je nadchla. Experimentální výsledky se bude v průběhu tohoto roku snažit potvrdit nebo vyvrátit několik institucí a laboratoří.

Mezi čtyři základní fyzikální přírodní síly patří gravitace, elektromagnetismus, slabé a silné nukleární síly. Nyní však vědci uvažují i o páté síle, protože za poslední desetiletí nedokázali pomocí známého fyzikálního modelu částic vysvětlit temnou hmotu, jejíž neviditelná substance tvoří až 80 procent vesmíru. Teoretici tedy začali uvažovat o nových exotických částicích, například o tmavých fotonech, které jsou nositeli elektromagnetické síly. O velmi bizarní teorii vědců jsme psali před časem.

Krasznahorkay a jeho tým hledali důkazy existence tmavých fotonů, ale našli něco úplně jiného. „O našich experimentálních výsledcích jsme pevně přesvědčeni," řekl Krasznahorkay. Testování totiž maďarský tým zopakoval několikrát po sobě v průběhu tří let, aby eliminoval všechny myslitelné zdroje chyb. Teprve pak s objevem vyšli na veřejnost.

Částice s pracovním názvem 17-MeV by mohl být boson se silou extrémně krátkého dosahu, která působí jen do násobků šířky atomového jádra. „Možná jsme svědky prvního kontaktu s fyzikou neviditelného vesmíru," míní Jesse Thaler, teoretický fyzik Massachusettského technologického institutu v Cambridge. Podle některých odborníků nás příroda překvapila již dříve, proto by bylo bláznovství nepokusit se experiment ověřit a brát ho vážně přesto, že se jeví jako nepravděpodobný.

Erik Toman | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Start kosmické rakety ze Země vyfotografoval astronaut na mezinárodní vesmírné stanici

Dům a zahrada

Pokud máte doma děti a přemýšlíte, jak je zabavit, vyrobte si s nimi strašidelná zapichovátka do hlíny

Cestování

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Zavřít reklamu