Řeky mohou díky nové „modré“ membráně generovat neuvěřitelné množství elektřiny

 Věda a Výzkum 
09. prosince 2019 17:55 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Slaná a sladká voda budou vyrábět energii Depositphotos
Zastánci zelené energie se mohou brzy změnit na modré. Nová membrána by mohla uvolnit potenciál „modré energie“, která používá k výrobě elektřiny chemické rozdíly mezi sladkou a slanou vodou. Pokud vědci dokážou zvětšit membránu velikosti poštovních známek cenově dostupným způsobem, mohlo by to poskytnout energii bez uhlíku pro miliony lidí v pobřežních zemích, kde se sladkovodní řeky potkávají s mořem.

Slib modré energie vychází z jednoho měřítka: Řeky každoročně vypouštějí do oceánů asi 37 000 kubických kilometrů sladké vody. Tato křižovatka mezi sladkou a slanou vodou vytváří potenciál pro výrobu velkého množství elektřiny - 2,6 terawattů, podle jednoho nedávného odhadu. Tedy zhruba množství, které může být vyrobeno dvěma tisícovkami jaderných elektráren.

Je to věda, ale funguje

Existuje několik způsobů, jak generovat energii z míchání slaných a sladkých vod. Všechny postupy tzv. modré energie se spoléhají na skutečnost, že soli jsou složeny z iontů nebo chemikálií, které mají kladný nebo záporný náboj. V pevných látkách se pozitivní a negativní náboje vzájemně přitahují a spojují ionty dohromady. Ve vodě se tyto ionty oddělí a mohou se pohybovat nezávisle.

Čerpáním pozitivních iontů, tedy sodíku nebo draslíku, na druhou stranu semipermeabilní membrány mohou vědci vytvořit dva vodní zdroje - jeden s pozitivním nábojem a druhý s negativním nábojem. Pokud potom namočí elektrody a spojí je s drátem, elektrony budou proudit z negativně nabité na kladně nabitou stranu a budou generovat elektřinu.

Zázračná membrána

V roce 2013 francouzští vědci vytvořili tzv. modrou membránu. Používali keramický film z nitridu křemíku - běžně užívaný v průmyslu pro elektroniku, řezné nástroje a další použití - propíchnutý jediným pórem potaženým nanotrubičkou z nitridu boru, což je materiál, který se zkoumá pro použití ve vysoce pevných kompozitech. A zjistili, že když byla mezi sladkou a slanou vodou umístěna membrána, kladné ionty zipovaly ze slané na čerstvou stranu, ale záporně nabité ionty byly většinou blokovány.

Nerovnováha náboje mezi oběma stranami byla tak silná, že vědci odhadovali, že jediný čtvereční metr membrány by mohl generovat asi 30 megawatthodin ročně. To stačí k napájení více než 400 domů.

Zatím je ale problém vyrobit dostatečně velkou membránu. Od roku 2013 se to vědcům ještě nepodařilo. Nyní se vědci snaží na membránových filmech zvětšit počet otevřených pórů - což by jednoho dne mohlo dát obhájcům modré energie dlouho hledanou podporu. Dále čtěte: Ve světě částicové fyziky se děje něco zvláštního. Vědci spekulují o neznámých pozemských silách.

Témata: voda, moře, řeka, energie
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda