Oteplování klimatu ničí plodnost nejen u brouků, ale také u mužů

 Věda a Výzkum 
09. prosince 2019 08:01 / Blanka Štiková
  0
📷
7 fotografií v galerii
Celkové zvýšení okolní teploty může negativně působit na plodnost mužů Pixabay
Skutečnost, že je u lidí pozorována stále nižší plodnost, není novinkou. Podle statistik je dnes každý desátý muž neplodný. Podle dat andrologů, což jsou odborníci zabývající se chorobami mužských reprodukčních orgánů, jejich léčbou a prevencí, se průměrný počet mužských spermií v dnešní době snížil dokonce o polovinu v porovnání s obdobím před 40 lety.

Nově nyní však vědci oznámili, že na neplodnosti nesou podíl třeba také klimatické změny a neustále se zhoršující životní prostředí. Zvyšování teploty podle nich mnohem více ohrožuje muže než dámy. Informuje o tom deník La Repubblica.

Co vše ovlivňuje plodnost

Plodnost mužů ohrožuje mnoho faktorů počínaje kouřením, chemií, pohlavní infekcí, mužským spermiím ale neprospívá ani příliš těsné spodní prádlo, žhavý notebook položený na klíně nebo také nošení mobilu v kapse džín. Negativní vliv na mužskou plodnost má ale také životní prostředí. Škodí nejen radiace, smog či chemické látky v ovzduší, ale dokonce i oteplování klimatu.

Vystavování se vysokým teplotám prokazatelně negativně ovlivňuje plodnost mužů. V ohrožení tedy nejsou jen muži vykonávající profese, ve kterých jsou vystavováni vyšším teplotám, ale kvůli neustálému oteplování planety se tento problém může týkat v podstatě všech mužů. Stačí totiž, když jsou varlata vystavena jen o málo vyšším teplotám a plodnost může být v ohrožení.

Jsme na tom stejně jako motýli a brouci?

Co dělá horko s plodností

Studie prováděné na různých zvířatech, například na motýlech a broucích, ukázaly, že zvýšení teploty nejspíš dopomohlo k vyhynutí některých druhů. Podle vědců může zvýšení vnější teploty o několik stupňů způsobit u některých živočišných druhů snížení jejich plodnosti o polovinu, vyšší teplota se dokonce také negativně promítla na případném potomstvu. To pak bylo méně plodné a jeho reprodukční kapacita se snížila o 25 %. Experti nyní navíc vyslovili obavu, že se totéž může odehrávat také u lidí. Mužský reprodukční aparát a spermie jsou totiž prý velmi citlivé na teplo.

Jak probíhal a jak dopadl pokus na broucích?

Studii na téma mužské plodnosti zveřejnili vědci z univerzity ve východní Anglii na webu Nature communications. To, že může globální oteplování neblaze ovlivnit mužskou plodnost, podle vědců dokládá pokus provedený na broucích. Ve výzkumu hráli hlavní roli potemníci hnědí, kteří byli vystavováni vlnám o 5–7 °C vyšších teplot, než je pro tyto brouky optimální. A co pokus ukázal? Samci potemníků vlivem horka následně počali o polovinu méně potomků, než za běžných okolností.

Za 10 dní byli brouci opakovaně ponecháni ve vyšších teplotách. Výsledek byl překvapivý. Reprodukční orgány brouků byly opětovným vystavením horku sterilizovány. Horko však mělo vliv dokonce i na potomstvo zkoumaných brouků. Jejich potomci žili kratší dobu a horka ovlivnila jak potenci zkoumaných brouků, tak i jejich potomků.

Závěr studie

Jak to souvisí s mužskou plodností? Podle vědců může mít horko podobný efekt i na vyšších úrovních potravního řetězce. Dalo by se tedy říct, že oteplování planety zvířatům i lidem brání v reprodukci. Vedoucí výzkumu Matt Gage tvrdí, že o citlivosti mužské plodnosti na horko se vědělo již dlouho, ale vědce překvapil zjištěný transgenerační efekt, tedy přenos určitého jevu na jedince, který sám danou událost nezažil, a to v rámci generací jedné rodiny.

Jak plodnost ovlivňuje klima

Italská společnost andrologie (SIA) na nedávném národním kongresu varovala, že celkové zvýšení okolní teploty může negativně působit na plodnost mužů. Vlny veder způsobené klimatickými změnami tedy podle nich mohou patřit mezi faktory životního prostředí, které mohou trvale zhoršit plodnost. Nedávné studie ukazují, že zvýšení okolní teploty o pouhý jeden stupeň může vést ke zvýšení teploty šourku o 0,1 °C, a už to má neblahý vliv na plodnost muže. Dále čtěte: Americký odborník doložil snímky, které dokládají tvrzení o životě na Marsu.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít