Tuleni pomáhají vědcům. Odhalují, kolik tepla vstřebají oceány

 Země a Příroda 
14. prosince 2019 11:04 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Tuleni pomáhají vědcům s globálním oteplováním Depositphotos
Antarktický cirkulační proud teče ve smyčce kolem Antarktidy a spojující Atlantický oceán, Tichý oceán a Indický oceán. Je to jeden z nejvýznamnějších oceánských proudů v našem klimatickém systému, protože usnadňuje výměnu tepla a dalších vlastností mezi propojenými oceány. Jak to přesně funguje, nyní zkoumají tuleni.

Dosud totiž není jasné, jakým způsobem proud přenáší teplo, zejména svisle z horní vrstvy oceánu do spodních vrstev a naopak. Tento proud je velmi turbulentní a vytváří víry podobné bouřím v atmosféře, které mají v průměru mezi 50 až 200 kilometry. Antarktický proud se navíc rozprostírá v nehostinné části světa, což z něj činí jeden z nejobtížněji pozorovatelných a měřitelných proudů.

Tuleni zastoupí vědce

Rypouš sloní, kterému vědci připevnili senzory na tělo, uplaval za tři měsíce skoro 5 tisíc kilometrů napříč arktickým cirkulačním proudem. Po celou dobu shromažďoval nepřetržitý proud dat, který poskytl nový pohled na to, jak se teplo pohybuje svisle mezi vrstvami oceánu v této oblasti. Vědci díky tomu mohou lépe pochopit například to, kolik tepla ze Slunce může oceán absorbovat.

Povrchová vrstva oceánu může absorbovat pouze omezené množství tepla, než nastanou procesy odpařování a srážení. Když fronty hlubokého oceánu vysílají na povrch teplo, teplo zahřívá povrchovou vrstvu a tlačí ji blíže k jejímu tepelnému prahu. Takže v oblastech, kde je tato dynamika přítomna, oceán není schopen absorbovat tolik tepla ze Slunce, kolik by jinak mohl.

Proč je to důležité

Vědci totiž zkoumají roli oceánu při kompenzaci účinků globálního oteplování absorbováním většiny tepla. Z prvních výsledků měření vyplývá, že jsme si dosud mylně mysleli, že oceány jsou schopny vstřebat mnohem víc tepla, než tomu ve skutečnosti je. Je ale ještě potřeba dalších měření a dalších tuleních pomocníků. Dále čtěte: Hrozivé výsledky nové analýzy klimatologů. Ze Země se již brzy stane rozpálený skleník.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47