Unikátní kolonie žijicí v Antarktidě mohou zničit invazivní druhy. Přivezl je tam člověk

 Země a Příroda 
29. listopadu 2019 09:16 / Lukáš Bauer
  0
📷
4 fotografie v galerii
Antarktida je domovem uniktáních forem života Internet
V poměrně malé části Antarktidy dochází v jarních měsících k tání sněhu. Právě v těchto místech poté vyrůstají nejrůznější druhy mechů, ve kterých se udržují kolonie roztočů a drobných mikroorganismů. Tyto unikátní kolonie jsou izolovány od zbytku světa mrazem a silnými proudy oceánu. Nyní však vědci přišli na to, že jsou v ohrožení.

Antarktida je věčně zmrzlý kontinent, na jehož malé části dochází na jaře k odtávání sněhu. Právě v těchto místech žijí kolonie roztočů a různých mikroorganismů. Tato místa na Antarktidě jsou naprosto izolována od zbytku světa a nyní těmto unikátním druhům, které v nich žijí, hrozí zánik kvůli invazivním druhům.

Některé druhy na Antarktidě se na tomto zmrzlém kontinentu vyskytují v koncentracích, které nebyly pozorovány v žádném jiném prostředí na Zemi. Mezi tyto druhy patří také miniaturní chvostoskoci, kteří v Antarktidě žijí v koncentraci až jeden milion kusů na jeden metr čtvereční.

Antarktida se však v posledních desetiletích stala cílem mnoha vědeckých organizací a také turistů. Ročně tento kontinent navštíví až 50 tisíc lidí a ti s sebou přinášejí nepůvodní druhy mikroorganismů, které mohou ohrozit unikátní původní kolonie.

Ledový kontinent sice odolává globálnímu oteplování, ale přesto pomalu ale jistě taje. Klimatické změny navíc ztenčují bariéru, která Antarktidu neprodyšně odděluje od zbytku světa. Prostředí v Antarktidě se tedy stává domovem nových druhů, které mohou v budoucnu osídlit tající oblasti.

Obavy z cizorodých druhů nejsou jen futurologické, jednomu druhu trávy se totiž už na Antarktidu dostat podařilo. Jedná se o lipnici roční, která roste i na území České republiky. V tomto světadíle už také volně žijí dva druhy much, které s sebou přinesli lidé. Další druhy se na Antarktidu mohou v brzké době dostat například z Jižní Ameriky přirozenou cestou. Dále čtěte: (Nové poznatky ke změně klimatu. Vědci ví, co nás v nejbližších letech čeká).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít