Archeologové objevili na jednom z českých hradů dosud neznámý objekt, který přepisuje dějiny

Na hradě Kost byly objeveny zřejmě pozůstatky věže
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Objevy 
08. prosince 2019 15:15 / Wikimedia
  384   0
Archeologům se podařil unikátní objev, když na hradě Kost našli základy dosud neznámé věže, která však pochází z doby, kdy hrad podle historických záznamů ještě neměl existovat. Nově objevená stavba byla podle odborníků postavena již ve 13. století, což znamená, že hrad je nejméně o století starší, než uvádí historie.

Během archeologických prací na hradě Kost odkryli pracovníci základy dosud neznámého objektu, pravděpodobně věže. Na novém objevu je zajímavé také to, že věž byla zbudována už ve 13. století, přičemž historické záznamy uvádějí, že hrad Kost byl postaven až ve 14. století.

Věž je tedy nejméně o sto let starší, než uvádí historické záznamy a pravděpodobně ho tedy nepostavil Beneš mladší z Vartemberka, ale někdo jiný. Vědcům se tak podařilo odkrýt dosud neznámé stavební období hradu Kost. Objekt totiž nebyl zaznamenán ani na jedné z historických map. Podle archeologů se jedná o nejstarší objekt v celém hradě. 

Vědci k objevu uvedli, že s něčím takovým v místě nálezu vůbec nepočítali, předpokládali totiž, že na místě objeví nějaký objekt, který zde stál před hradem, například stodolu. Pro českou historii to znamená důležité doplnění skládanky kolem vzniku hradu Kost. 

Kolem nově objeveného objektu ještě sice bude probíhat celá řada výzkumů, které se budou zabývat zejména okolnostmi jeho vzniku, ale je pravděpodobné, že vznik hradu Kost bude skutečně o století posunut. Vědci se domnívají, že hrad mohl postavit například otec Beneše z Vartemberka. K potvrzení těchto otázek však vědce čeká ještě několik měsíců intenzivního bádání. Dále čtěte: Záhadný hrad, po kterém vědci pátrali desítky let, byl objeven v hlubinách jezera.

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Jak se vyhnout námraze na předním okně auta

Dům a zahrada

Leghornky patří mezi nejoblíbenější slepice. Rychle dospívají a neúnavně snášejí vejce

Cestování

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete své tělo i mysl do naprosté pohody

Zavřít reklamu