Evropská vesmírná agentura plánuje unikátní misi, která má ochránit Zemi před srážkou s asteroidy

Evropská mise Hera má ochránit Zemi před asteroidy
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vesmír 
30. listopadu 2019 16:16 / Internet
  0   0
Evropská vesmírná agentura (ESA) schválila unikátní misi, jejíž cílem je ochránit naši planetu před srážkou s velkými asteroidy. Mise s názvem Hera bude úzce spojená s její obdobou DART, kterou plánuje zahájit americká NASA.

Riziko srážky s vesmírným tělesem větších rozměrů je sice velice malé, ale může se proměnit v děsivou skutečnost. V rámci obav z této vesmírné katastrofy již NASA schválila svou misi DART a nyní se k ní připojila i ESA s novou misí s názvem Hera. Cílem obou projektů je včas identifikovat a pokusit se ovlivnit dráhu nebezpečného asteroidu tak, aby se zamezilo srážce se Zemí.

Cílem evropské mise, která by měla být zahájena již v roce 2022, je binární systém s označením 65803, který je tvořen tělesy Dydimos A a Dydimos B. Tuto dvojici těles s rozměry do 800 metrů vědci objevili v roce 1996 a již několik let je pečlivě monitorují.

Americká mise DART (Double Asteroid Redirection Test) má být vůbec prvním projektem, na kterém lidstvo vyzkouší změnu pohybu planetek za pomoci kinetického nárazu, který ovlivní let tělesa vesmírem. 

Tělesa sice nepředstavují žádnou hrozbu, ale jsou ideálním cílem pro testování této obranné technologie. Sonda DART narazí do asteroidu a pokusí se ho vychýlit. Přibližně o rok později by na tuto misi měla navázat evropská Hera. Ta bude mapovat kráter vzniklý po nárazu. Sondu Hera, jež bude samostatně operovat v blízkosti asteroidu a bude využívat samostatně generovaný a automaticky zpřesňovaný model cílového tělesa, budou doprovázet dva nanosatelity.

V rámci mise Hera bude zkoumat dánský satelit gravitační pole a strukturu menšího tělesa a sonda Apex bude skenovat povrch obou asteroidů. Sonda Apex bude vybavena unikátní technologií, která umožní vysoce sofistikovaná měření asteroidů i pro budoucí využití.

Existují ale také další plány na obranu Země před asteroidy. Vedle nárazu jednoho či více aparátů na planetku by k ovlivnění jejího letu mohly být použity také nukleární exploze, které by změnily hmotnost tělesa a také dráhu letu. Dále čtěte: (Vědci zjistili něco velmi znepokojivého. Naše planeta je ve stavu jako před pěti miliony let).

Lukáš Bauer | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

tech

Vědci právě zjistili, jak proměnit lidské tělo v baterii

Dům a zahrada

Tři předjarní kroky ke zdravým ovocným stromům

Cestování

Zatoulejte se na krásná místa v Česku. Tady se vám bude obzvláště líbit

Zavřít reklamu