Ohnivá koule na noční obloze v australské poušti mohla být extrémně vzácným vesmírným tělesem

 Vesmír 
03. prosince 2019 14:01 / Lukáš Bauer
  0
📷
5 fotografií v galerii
Nad australskou pouští byl zachycen vstup tělesa do atmosféry Internet
Pokud těleso z vesmíru vstupuje do zemské atmosféry, často bývá pozorováno jako ohnivá koule na obloze. Stejná událost se odehrála v roce 2016 nad pouští v Austrálii, vědcům se ji ale podařilo zachytit na speciální kamery. Později zjistili, že se mohlo jednat o velice vzácné vesmírné těleso.

Před třemi lety explodovala nad australskou pouští ohnivá koule, která mohla být snadno zaměněna za relativně běžný bolid, jak je označován velice jasný meteor. Vědcům se ale tento úkaz nad pouští podařilo zachytit na specializované kamery, které monitorují průchod meteoritů atmosférou.

Díky fotografiím ze systému Desert Fireball Network se však astronomům podařilo zjistit, že ohnivá koule nad Austrálií nebyla ve skutečnosti obyčejným kusem vesmírné skály. Díky údajům o rychlosti tělesa totiž vědci zjistili něco uplně jiného.

Výpočty rychlosti a trajektorie tělesa naznačují, že se může jednat o velice vzácný miniměsíc. Naš Měsíc totiž není jediný, který obíhá kolem Země, ale doprovází jej celá řada menších těles, které Země často zachytí svou gravitací a za příhodných podmínek se stanou oběžnicí.

Drtivá většina těles vstupujících do atmosféry skončí jako takzvané bolidy, tedy velice jasné meteory, které rozzáří oblohu, ale na zem dopadnou jen neškodné úlomky. Některé tyto vesmírné horniny však naši planetu obíhají a těm se říká miniměsíce. Jejich detekce je velice obtížná, protože se často jedná o tělesa, která mají jen několik metrů v průměru.

Tato tělesa jsou z celkového počtu asteroidů pohybujících se kolem Země velice vzácná a vědci uvádějí, že pouze 18 tisíc těles z jednoho milionu začne obíhat kolem Země předtím, než se dostanou do atmosféry. Zachytit vstup takového tělesa do atmosféry je tedy pro vědce velikou vzácností.

Díky šesti kamerám monitorujícím stovky kilometrů napříč australskou pouští mohli vědci ohnivou kouli, která 22. srpna 2016 zářila na obloze, pozorovat velmi podrobně. Vědcům se také podařilo zjistit rychlost tělesa, která činila 11 kilometrů za vteřinu. Právě tato rychlost naznačuje, že těleso bylo zemským miniměsícem. Vědcům tyto výzkumy pomohou lépe předpovídat potencionální hrozby přicházející z vesmíru. Dále čtěte: (Zemi jen velmi těsně minul asteroid. Vědci o jeho existenci neměli tušení).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda