Šimpanzi nepřestanou překvapovat svojí inteligencí. Neuvěříte, co se naučil samec v Číně

 Země a Příroda 
06. prosince 2019 09:29 / Blanka Štiková
  1
📷
6 fotografií v galerii
Šimpanzi nikdy nepřestanou překvapovat svojí inteligencí Pixabay
Inteligentní druhy zvířat nepřestávají lidi překvapovat svými dovednostmi a svou šikovností. Šimpanzi jsou našimi nejbližšími žijícími příbuznými a můžemeu nich pozorovat podobné chování tomu našemu "lidskému".

O chytrosti šimpanzů a jejich umění dokonale napodobovat lidi se přesvědčila například jedna z chovatelek v zoologické zahradě Le-che Le-tu v Čchung-čchingu v Číně.

Co vše dokáží šimpanzi

Co umí

Společenský život šimpanzů je tím nejsložitějším ze všech lidoopů (kromě člověka) a můžete u nich sledovat nejrůznější lidské aspekty chování. Stejně jako člověka charakterizují i šimpanze jisté formy chování jako hra, konflikty, agrese, žadonění či toužení, k tomu navíc také umí šimpanzi vytvářet aliance ve skupině a politikařit. Šimpanzi se například starají o své blízké, společně řeší problémy, spolupracují při lovu a dělí se o potravu či udržují přátelské svazky. Jsou ale také schopni učit se po celý život, získávat dovednosti a mají dlouhodobou paměť, díky které umí zaznamenávat jak události, tak i jedince.

Jací jsou

Šimpanzi si jako jedni z mála živočichů dokáží uvědomovat sami sebe, jsou totiž schopni rozpoznat svůj odraz v zrcadle a ví, že to jsou oni. Říká se, že mají lidé se šimpanzi společnou DNA z 99 %. Je až zarážející, jak moc jsou lidem v jistých ohledech podobní, ovládají velké množství výrazů tváří, ale také tělesných gest, póz, posunků, zvuků a signálů. Šimpanz je chytrým a citlivým zvířetem, ale umí být také vznětlivým tvorem disponujícím velkou silou a inteligencí. Většinou se chovají mírně, ale dokázali by i zranit, například dospělý šimpanzí samec má mnohem větší sílu než dospělý muž.

Život ve skupině

Skupinu šimpanzů vede alfa samec, který udržuje pořádek a urovnává spory. Šimpanzí komunita připomíná jakousi obdobu italské domácnosti, chvilku v ní je naprostý klid, kdy její členové upevňují vzájemné vztahy a z ničeho nic může dojít ke konfliktu a pak je zase opět klid. Šimpanzi si umí vytvořit a používat jednoduché nástroje. Šimpanzi dokáží kráčet po všech čtyřech končetinách a na noc si každý dospělý šimpanz staví hnízdo k odpočinku tím způsobem, že naláme a ohne větve s listy a poté je splete dohromady. Jsou tedy nejen chytří, ale také zruční a praktičtí.

Šimpanz, který umí prát

Šimpanzi nikdy nepřestanou překvapovat svojí inteligencí. To může potvrdit například také jedna z chovatelek ze zoologické zahrady Le-che Le-tu v Čchung-čchingu v jihozápadní Číně, která byla minulý týden svědkem toho, jak ji šimpanzí samec dokázal perfektně napodobit v praní prádla. Šikovné zvíře se jmenuje Jü-chuej a je mu 18 let. A jak samce napadlo začít prát? Jednoduše se rád díval na svoji chovatelku, jak pere oblečení. Až se jednoho dne rozhodl, že zkusí prát i on sám, a tak ji prostě v činnosti napodobil. Informoval o tom deník Daily Mail.

Když chovatelka dala přímo do výběhu šimpanzího samce úmyslně tričko, mýdlo a kartáč vedle kaluže vody (to udělala, aby zjistila, zda ji šimpanz dokáže v praní opravdu napodobit), reakce šimpanze ji překvapila. Hned, jak byl samec Jü-chuej puštěn do výběhu, začal prát. Chovatelka se tak přesvědčila, že to šikovný samec opravdu dokáže a jeho počin navíc natočila kamera a nyní video obíhá svět.

Samec Jü-chuej nejprve tričko opakovaně namočil do vody a potom o něj opakovaně třel mýdlo, a když tričko bylo dosti napěněné, tak ho ve vodě vymáchal, vyždímal a odložil na stranu. Po chvíli pak celý postup zopakoval ještě jednou, nová aktivita ho totiž nejspíše začala bavit. Jeho činnost trvala celkem asi 30 minut. U celého procesu s ním byla také jeho 17letá šimpanzí sestra, která na šikovného bratra jen přihlížela.

Jiný chytrý šimpanz umí zametat

Jiná 18letá šimpanzí samice jménem Mej Su se zase pro změnu naučila napodobovat zametání, které taktéž vysledovala od chovatele. Video se zametající šimpanzicí obletělo internet. Tato samička prý dokonce dokáže také mimo jiné odšroubovat víčko na láhvi s pitím namísto toho, aby víčko kousala. Podle pracovníků lesní zoo v Šen-jangu v severovýchodní Číně má prý přitom šimpanzice Mej Su inteligenci dítěte přibližně ve věku 3 let. To je fascinující a čas ukáže, co vše ještě šimpanzi dokáží. Dále čtěte: Konflikty mezi lidmi a zvířaty se zintenzivňují po celé planetě. Budou sloni čelit vyhynutí?

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet